Jednokratno
Mesečno
Godišnje
500 RSD 5.500 RSD 10.500 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

1.000 RSD 1.500 RSD 2.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

5.000 RSD 10.000 RSD 15.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 5000

Dalje
Single news banner image

Važno je hitno usvojiti preporuku o zabrani telesnog kažnjavanja dece

decija-sela-logo

Komitet UN za prava deteta uputio je Srbiji 41 preporuku šta treba da se uradi da bi se dodatno unapredila Konvencija o dečijim pravima, među kojima je i eksplicitna preporuka da se zabrani telesno kažnjavanje dece, saopšteno je iz Kancelarije za ljudska i manjinska prava.

U apelu Komiteta za prava deteta traži se da se izričito zakonom zabrani telesno kažnjavanje dece, da se ova zabrana prati i sprovodi u svim okruženjima i da se, kroz podizanje svesti, promovišu pozitivni, nenasilni i participativni načini vaspitanja dece.

Podaci istraživanja “Nasilje prema deci u Srbiji, determinante, faktori i intervencije”, koje je uradio Unicef, pokazuju da je 47% dece, uzrasta od 1 do 4 godine i 42% dece, uzrasta od 5 do 14 godina izloženo nasilnim oblicima disciplinovanja, odnosno telesnom kažnjavanju u porodici.

Izloženost nasilju ostavlja dugoročne i traumatične posledice na decu i negativno utiče na njihov rast i razvoj. Različite studije pokazuju da izloženost nasilju ometa uspešan razvoj deteta — psihički, emocionalni i kognitivni i da može dovesti do fizičkih, emocionalnih i socijalnih poremećaja i iskrivljene slike o sebi..

Kao organizacija posvećena deci, SOS Dečija sela Srbija podsećaju da je važno da deca budu zaštićena od svake vrste nasilja i pozivaju institucije, predstavnike organizacija civilnog društva i građane da ulože zajedničke napore u borbu protiv nasilja nad decom i daju doprinos što hitnijem usvajanju preporuke o zabrani telesnog kažnjavanja dece.
Porodično nasilje je, takođe, jedan od najčešćih razloga za patnju, traumatizaciju i izdvajanje dece iz porodica. Zbog toga u njegovo rešavanje i suzbijanje svi moramo biti uključeni.
Sav naš rad usmeren je na dobrobit dece i najbolji interes svakog pojedinačnog deteta. Zbog toga podržavamo inicijativu za zabranu telesnog kažnjavanja dece, kao i svaku drugu inicijative za borbu protiv nasilja nad decom. Podsećamo i da je od ključnog značaja da preventivno reagujemo na nasilje, zaštitimo decu i kreiramo društvo u kom su sva deca sigurna.

SOS Dečija sela Srbija su humanitarna, nevladina organizacija, posvećena dobrobiti dece – brizi o deci bez roditeljskog staranja, i jačanju snaga porodica i zajednica u brizi o svojoj deci i očuvanju njihove bezbednosti, kao preventivnoj meri protiv napuštanja i zanemarivanja dece. U Srbiji smo prisutni od 2004. godine, kroz brigu o deci bez roditeljskog staranja u SOS Dečijem selu Kraljevo, Centre za podršku porodici u Nišu, Obrenovcu i Beogradu, Program podrške hraniteljskim porodicama, Program za podršku zapošljavanju mladih u Beogradu, program hitne pomoći realizovan posle zemljotresa u Kraljevu, poplava u Obrenovcu i Lazarevcu i program hitne pomoći izbeglicama u tranzitu kroz Srbiju.