Jednokratno
Mesečno
Godišnje
500 RSD 5.500 RSD 10.500 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

1.000 RSD 1.500 RSD 2.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

5.000 RSD 10.000 RSD 15.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 5000

Dalje
Single news banner image

SVAKI ZNAK PAŽNJE JE PLAMIČAK KOJI OSVETLJAVA PUT U BOLJU BUDUĆNOST

Danas je u celom svetu obeležen Međunarodni dan žena. Ovaj dan simbol je borbe za ekonomsku, političku i socijalnu jednakost žena i muškaraca, započete još u XIX veku u Sjedinjenim Američkim Državama. Prvi Dan žena proslavljen je 1911. u Austriji, Nemačkoj, Švajcarskoj i Danskoj, dok je Generalna skupština Ujedinjenih nacija, 1977. godine, proglasila 8. mart – Danom ženskih prava i međunarodnog mira. Na ovaj način značajno je skrenuta pažnja na neka od elementarnih ljudskih prava, pa shodno tome i pravo žena na: pravo glasa, pravo da odlučuju o svom životu, pravo na rad i ekonomsku nezavisnost.

Zahvaljujući hrabrim i jakim ženama poput Klare Cetkin, Aleksandre Kolontajn, hiljadama drugih aktivistkinja, i milionima snažnih i istrajnih, a “nevidljivih” žena, deo sveta prešao je veliki put. Nažalost, i danas, u 21. veku, milioni devojčica, devojaka i žena žive teške živote u kojima gotovo da ne postoji mogućnost, niti svest o poštovanju osnovnih ljudskih prava. To je njihova realnost.

Devojčice i devojke širom sveta svakodnevno bivaju zlostavljanje i zloupotrebljene, i to od strane ljudi iz najbližeg okruženja. Žive u prisilnim brakovima, bez trunke ravnopravnosti. Uskraćeno im je pravo na obrazovanje, i neretko su izložene najtežim fizičkim poslovima već od najranijeg detinjstva.

Razvijene zemlje su u značajnoj meri osvestile potrebu poštovanja ženskih prava, ali činjenice i podaci govore da su žene i dalje za isti rad uglavnom manje plaćene od muškaraca, moraju da rade više, da biraju između porodice i karijere, i plaćaju „ružičasti porez” (veće cene proizvoda namenjenih samo ženama).

Iako razvijene i moderne, ni ove države nisu iskorenile prostituciju i nasilje nad ženama, kao ni seksualno niti svako drugo zlostavljanje. U većini zemalja u kojima su žene formalno ravnopravne ipak je još uvek prisutan jaz između polova. Sve navedeno ukazuje da je po pitanju neprikosnovenog poštovanja osnovnih ljudskih prava devojčica, devojaka i žena pred svima nama još uvek dugačak put.

Dodatno, 8. mart već godinama u nazad ima karakter potrošačkog društva, svodeći se na poklone, putovanja, proslave. Čini se da smo zaboravili prave razloge i povode zbog kojih se ovaj dan obeležava.

Zato je veoma važno da se danas osvrnemo i setimo svih onih devojčica, devojaka i žena koje nemaju toliko sreće, i da svaki znak pažnje bude mali plamičak koji će osvetliti put u bolju budućnost. Jer, kako nas je podsećala Klara Cetkin, citirajući drevnu mudrost „ljudski rod ne može biti srećan, častan i prosperitetan dok to nije jedna njegova polovina”.

Zajedno možemo mnogo, zajedno možemo sve. Svakog dana, malim stvarima, koje i čine naš život, i u svemu što radimo.

Hajde da se upravo danas prisetimo da smo mi ti koji podižu i vaspitavanju nova pokolenja, našu decu. Hajde da ih naučimo da smo svi ravnopravni, kako bi oni bili generacija boljeg čovečanstva.

Srećan vam ovaj, i svaki novi dan!

 

Vesna Mraković Jokanović

Nacionalna direktorka Fondacije SOS Dečija sela Srbija