Jednokratno
Mesečno
Godišnje
500 RSD 5.500 RSD 10.500 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

1.000 RSD 1.500 RSD 2.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

5.000 RSD 10.000 RSD 15.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 5000

Dalje
Single news banner image

SOS mame i tete

Zanimanja SOS mama i SOS teta, koja podrazumevaju negovanje dece bez roditelja, izazvala su veliko interesovanje među ženama u Srbiji. Njihov rad se finansira iz budžeta, a zahteva poznavanje pedijatrije, psihologije i vođenje domaćinstva.

SOS mame je novo zanimanje za rad sa decom u Srbiji, koje je izazvalo ogromno interesovanje među ženama.

To specifično zvanje, koje se finansira iz državnog budžeta, zahteva poznavanje pedijatrije, psihologije i vođenje domaćinstva.

Obuka i pripravnički staž traju godinu i po dana, a prva generacija od 14 dečjih negovateljica dobila je već stalno zaposlenje u SOS selu na Beranovcu kod Kraljeva.

Kao prave majke u kraljevačkom dečjem selu neguju u proseku petoro dece bez roditeljskog staranja sve do njihovog punoletstva.

SOS mama Zorica Lekić iz Lapova ima sedmoro dece. Poput svake uobičajene porodice ona sa njima živi i brine se o njihovom zdravlju i vaspitanju.

Lekićeva je rekla da pokušava da nadomesti ono bez čega su ti mališani ostali i dodala je da se trudi da bude prava mama.

„Ono što im fali niko ne može da im nadoknadim, ali se trudimo i mislimo da su oni ovde veoma srećni. Imaju sve što im je potrebno i to je važno za zdravo odrastanje“, naglasila je SOS mama.

U velikom i odgovornom poslu SOS mamama pomažu SOS tete.

SOS teta Svetlana Mandić rekla je da kada SOS mama ode na slobodan dan tu su tete i dodala je da kada su mame tu rade zajedno, brinu o deci, čuvaju ih, vole ih i paze.

Zanimanje kao stil života

SOS mame moraju da prođu zahtevnu obuku, praktičan rad u selu, a uspešno završena edukacija donosi im sigurnu egzistenciju, a deci srećno detinjstvo bez traume.

U ovom selu živi 100 mališana, a o njima brine 14 mama i 8 teta, ali je novi konkurs već otvoren. Selo je napravljeno po ugledu na slična sela za nezbrinutu decu u svetu, kojih već ima 443.

Majka iz SOS sela ima između 28 i 45 godina i spremnost da im zanimanje postane stil života.

Direktor SOS sela na Beranovcu kod Kraljeva Vesna Jokanović-Mraković je rekla da SOS mama može da prepozna dečje potrebe i izađe im u susret, i dodala je da pored toga potreban je uslov više, a to je da dođe u selo da živi sa decom i na taj način se brine o njima.

Porodične kuće na Beranovcu u dečjem selu imaju oko 140 kvadrata, sagradila ih je humanitarna organizacija „Kinderdorg internešenal“, ali rad SOS mama finansira se iz budžeta Srbije.

Mame u penziju odlaze sa 15 godina radnog staža, ali i kada napuste selo država nastavlja da se brine o ljima, kao i one o svojim mališanima.