Jednokratno
Mesečno
Godišnje
500 RSD 5.500 RSD 10.500 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

1.000 RSD 1.500 RSD 2.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

5.000 RSD 10.000 RSD 15.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 5000

Dalje
Single news banner image

SOCIJALNI RADNIK – PROFESIJA S DUŠOM

U susret Međunarodnom danu socijalnih radnika, koji se u svetu obeležava svakog 15. marta, sa koleginicom Ljiljanom Đajić, socijalnom radnicom i edukatorkom našeg Centra za podršku porodici u Zemunu razgovarali smo o njenom izboru profesije. Kako Ljilja vidi svoje zanimanje saznajte iz teksta koji sledi.

Moje interesovanje za socijalni rad krenulo je od potrebe da budem uključena, korisna, da razumem i odgovorim na probleme ljudi oko mene. Međutim, samo poimanje socijalnog rada, od perioda studiranja pa do danas, u meni se više puta transformisalo. Bilo je uspona i padova, sumnji i razočarenja. Da li sam dovoljno dorasla zadatku? Da li sam odabrala pravi pristup u rešavanju nekog problema? Imam li dovoljno znanja? Da li je socijalni rad dominantno usmeren na procedure i samim tim rigidan i limitirajući? Međutim, kada pronađete vašu nišu, mesto na kom možete da ispoljite svoju kreativnost u radu, empatiju i vrednosti, te dileme prestaju da postoje. To je bio moj slučaj.

Za mene socijalni rad je široko polje aktivizma, spajanja ljudi, ideja, energija. Praksa socijalnog rada je praksa prihvatanja i afirmacije onog najboljeg u svakoj osobi. Pored etike, profesionalnog integriteta i posedovanja formalnih veština koje se tiču poznavanja zakonodavnih procedura, najbitnija je svest da je rad sa ljudima i za ljude konstantno samoprevazilaženje, učenje i podrška.

Posebno je važna podrška koleginica i kolega. To je nešto što u mnogome određuje zadovoljstvo poslom i sopstvenim postignućem. Moj radni kolektiv, bilo da sam angažovana kao deo mobilnih, terenskih timova, u izbegličkom kampu, neformalnom naselju ili kancelariji, sačinjavale su (i još uvek čine) jake, otvorene i podržavajuće osobe. Upravo njihova vera u moje mogućnosti i shvatanje socijalnog rada kao kreativne delatnosti, motivisale su me da se afirmišem na više načina i spojim svoju ljubav prema različitim umetničkim formama sa aktivnostima koje se tiču profesionalne podrške ljudima: zajednički mural izbegličke dece i dece iz lokalne sredine kao akcija povezivanja i promocije različitosti, set radionica pokreta i plesa kao svojevrsna psiho-socijalna podrška za žene sa iskustvom traume izbeglištva, bezbroj zajedničkih ideja, aktivnosti sa decom i mladima kroz koje smo razvili odnos poverenja, razrešili neke dileme, prepoznali snage i talente.

Ovo su samo neki od primera iz moje prakse koji govore u prilog tome da je socijalni rad otvoren za razne pristupe, samim tim i nagrađujući, ne samo za ljude kojima se pruža podrška, već i za nas koji tu podršku nudimo.

Ljiljana Đajić

Socijalni radnik / Edukator u Centru za podršku porodici Zemun