Slavimo jubilej – 19 godina rasta i razvoja SOS Dečijeg sela Kraljevo
SOS Dečije selo Kraljevo 25. oktobra obeležava 19 godina uspešnog rada, brige i podrške deci, mladima i porodicama, koje se suočavaju sa različitim izazovima. Slavimo jubilej ostvarivanja naše misije da nijedno dete ne treba da rasta samo, da ima pravo na život u porodičnom okruženju i bezbedne i podsticajne uslove za razvoj. SOS Dečije selo u Kraljevu je prvi program naše organizacije i nešto po čemu smo prepoznati u javnosti.
Menjali smo se i rasli zajedno sa potrebama dece o kojoj smo brinuli, uvek tražeći bolje načine da dopremo do što više mališana i porodica u nevolji, učeći iz iskustva i prateći pedagoške trendove.
U protekle dve decenije, topli dom u našim hraniteljskim porodicama našlo je 167 dece iz cele Srbije, a bili smo posebni po tome što smo nudili mogućnost da velike grupe braće i sestara dobiju priliku da odrastaju zajedno, u porodičnom okruženju i uz intenzivnu podršku stručnog tima SOS Dečijeg sela u Kraljevu.
Zahvaljujući tome, i podršci i saradnji zajednice, promenili smo mnogo dečijih života, dajući im priliku da zaleče ožiljke teških životih iskustava, da vrate veru u odrasle, stvore zdrave odnose sa drugim ljudima, usvoje pozitivne životne vrednosti i izrastu u mlade ljude spremne za samostalan život. Mnogi su već i sami roditelji, a najveće priznanje nam je što SOS Dečije selo u Kraljevu i ljude sa kojim su odrasli smatraju svojom porodicom i prijateljima.
Preventivni programi usmereni na očuvanje porodice
Kroz dugogodišnju brigu i rad sa decom, naučili smo da je često moguće sprečiti izdvajanje dece iz porodice, ako se blagovremeno pruži intenzivna podrška roditeljima da prevladaju krizu i teškoće. Zato je sada fokus našeg rada usmeren upravo na očuvanje porodice, kada god ona ima bar minimalne kapacitete i želju da radi na rešavanju svojih problema i poboljšanju brige o deci. Naš Program „Jačanje porodice“ usmeren je na podršku biološkim porodicama u krizi u kojima, u najčešćim slučajevima, postoji rizik od izmeštanja dece u dom ili hraniteljstvo.
Ovaj program sprovodimo u devet gradova u Srbiji i za deset godina rada je pružio pomoć za 1300 porodica sa više od 3000 dece. U okviru ovog programa rade i naši centri u Kraljevu (U okviru SOS Dečijeg sela), Čačku, Trsteniku, Vrnjačkoj Banji i Raški. Svakodnevno pružaju pomoć za 232 porodice sa 973 člana i 581 detetom i mladom osobom. Naš najveći uspeh je da 99% porodica uključenih u ovaj program ostaje na okupu, bez izdvajanja dece u alternativnu brigu. Osnaženi roditelji, po izlasku iz programa, mogu samostalno da brinu o svojoj deci, koristeći podršku zajednice.
Pre dve godine porenut je i naš Program podrške za mame i bebe. U kući u Kraljevu pružamo usluge stanovanja za trudnice, majke i njihove bebe i decu koji nemaju krov nad glavom, kao ni podršku partnera ili porodice. Kroz ovaj program obezbedili smo da 11 samohranih porodica sa 21 detetom ostane na okupu i da 11 beba odrasta sa svojim majkama.
Nažalosti, iako je danas uloga roditelja sve teža, a izazovi sve sa kojim se nose porodice su brojni i kompleksi, u Srbiji nema standarada niti mogućnosti za licenciranje i održivo finansiranje usluga socijalne zaštite koje se bave savetodavnom i socio-edukativnom podrškom porodici u riziku i krizi, iako iskustva pokazuju i da bi na svaki uloženi dinara u preventivne i rane intervencije država i zajednica uštedeli oko 20 dinara za druge mere pomoći i zbrinjavanja. Zbog toga i aktivno zagovaramo za rešavanje ovog problema i izdvajanje potrebnih sredstva za ovakve usluge i programe, kao što su to uradili opštine Raška, Trstenik i Vrnjačka Banja.
U saradnji sa Gradom Kraljevo, otvorili smo Dnevni boravak za decu i mlade sa izazovima u ponašanju, jedan od pet u celoj Srbiji, a u našem Klubu za mlade, zajedno sa školama, tokom ove godine radimo sa 189 dece i roditelja, na prevenciji i edukaciji dece kako bi prepoznali, sprečili ili smanjili nasilje i promovisali empatiju, solidaranost, prave životne vrednosti i socijalnu integraciju, i važnost blagovremene podrške kada je ona potrebna.
Stasali smo u regionalni Centar za podršku deci i porodici
SOS Dečije selo u Kraljevu sada je regionalni Centar za podršku deci i porodici, koji je u ovoj godini pomogao 1.160 dece i odraslih i 232 hraniteljske i biološke porodice, a mi aktivno radimo na razvoju novih usluga podrške i optimalnom korišćenju svih naših resursa, na dobrobit zajednice. Jedna od njih je i otvranje vrtića, kako bi svi kraljevački mališani imali priliku da rastu u podsticajnom okruženju i uz kvalitetnu brigu.
Uverili smo se i da je, kako kaže afrička izreka „Za odgajanje deteta potrebno celo selo“ i zahvalni smo svima koji su podržali naš rad i brigu o deci i porodici – gradovima i opštinama koji su obzebedili uslove za naše programe, kolegama iz sistema socijalne zaštite, obrazovanja, zdravstva, pravosuđea, partnerskim organizacijama i kompanijama i građanima koji svojim donacijama pomažu naš rad.
Obeležavanje rođendana i dodela zahvalnica
Povodom 19. rođendana SOS Dečijeg sela u Kraljevu, 25. oktobra organizovana je svečanost u hotelu „Turist“ u Kraljevu. Na događaju su dodeljenje zahvalnice pojedincima i institucijama koji su pružili nesebičnu podršku radu Dečijeg sela u Kraljevu. Zahvalnice su dobili Kraljevačko udruženje učitelja, osnovna škola “Čibukovački partizani“ iz Kraljeva, Biljana Barlovac, direktorka kraljevačke Filijale PIO fonda, Vladimir Beočanin, advokat i Srđan Vasiljević.
Više o održanom događaju možete pročitati na OVOM LINKU.
Ovaj sajt koristi kolačiće kako bismo vam omogućili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pregledaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na naš sajt, kao i pomoći našem timu da razume koje delove sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.
Neophodni Kolačići
Neophodni kolačići ili strogo potrebni kolačići su kolačići koji se upotrebljavaju kako bi stranica mogla da funkcioniše i ne mogu biti isključeni. Možete podesiti Vaš internet pretraživač da Vas obavesti o korištenju ili da blokira ove kolačiće, ali u tom slučaju neki delovi internet stranice neće funkcionisati.
Marketinški kolačIći
Društvene mreže takođe mogu da postavljaju kolačiće na Vaš računar. To se događa na internet stranicama koje vam omogućavaju prijavu i registraciju putem naloga društvenih mreža, te ukoliko delite sadržaj internet stranice na društvenim mrežama. Konkretni uticaj na Vašu privatnost će se razlikovati od društvene mreže do društvene mreže i zavisi od podešavanja privatnosti koje ste izabrali na tim mrežama. Kako upravljati ovim kolačićima možete saznati na internet stranicama tih društvenih mreža.
Analitički kolačići
Analitički kolačići su mali delovi podataka, koji nam pružaju mogućnost prepoznavanja i pamćenja korisnika. Putem pretraživača postavljaju se na vaš računar, tablet ili mobilni uređaj. Omogućavaju pružanje personalizirane usluge na veb stranama, jer prate koje delove veb strane korisnici posećuju, takođe pomažu u merenju efektivnosti oglasa i pretraživanja. Na osnovu tih informacija je moguće unaprediti komunikaciju i proizvode.