Jednokratno
Mesečno
Godišnje
500 RSD 5.500 RSD 10.500 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

1.000 RSD 1.500 RSD 2.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

5.000 RSD 10.000 RSD 15.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 5000

Dalje
Single news banner image

Sigurna mesta, nesmetan razvoj dece – integrisanje praksi zasnovanih na znanju o efektima traumatskog iskustva u sistemu alternativne brige

Cilj projekta

Kroz ovaj projekat želimo da unapredimo primenu prakse zasnovane na znanjima o efektima traumatskog iskustva u direktnom radu sa decom i mladima u sistemu alternativnog staranja, koja su u detinjstvu bila izložena negativnim uticajima, i na taj način im pomognemo da ostvare svoj pun potencijal.

Trajanje projekta: 24 meseca (2020-2022)

Problem

Deca i mladi u alternativnoj brizi veoma su ranjivi zbog teških životnih iskustava kojima su bili izloženi tokom detinjstva. Podaci pokazuju da je:

  • 75% dece u alternativnoj brizi je doživelo traumu pre ulaska u sistem alternativne brige.
  • 50% ove dece je svakodnevno bilo izloženo nasilju u svojim biološkim porodicama.
  • 62% dece se nalazi u alternativnoj brizi zbog fizičkog, emocionalnog ili seksualnog zlostavljanja, zanemarivanja, iskorišćavanja ili usled bilo koje kombinacije ovih razloga.

Nažalost, uprkos ulaganjima u stručno osposobljavanje i obuke, mnogi profesionalci nisu adekvatno pripremljeni ni obučeni na koji način da organizuju i pružaju brigu za decu i mlade koja su doživeli traumatska iskustva.

Ovoj deci su potrebni profesionalci koji imaju znanja, veštine i iskustvo u pogledu psihosocijalne podrške i mentalnog zdravlja, kako bi kroz rad sa njima izgradili siguran odnos poverenja i kroz to ih podržali da prevaziđu svoja negativna iskustva.

Rešenje

Naš cilj je da profesionalcima pružimo alate i znanja potrebna za razumevanje traumatskog iskustva i potreba dece i mladih koji su ga iskusili. To ćemo postići koristeći praksu zasnovanu na znanjima o efektima traumatskog iskustva.

Glavne karakteristike takve prakse su:

  • Osvešćenost – Svi koji pružaju alternativnu brigu svesni su procesa koji utiču na decu i mlade koji su iskusili traumu.
  • Strukturne promene – Izgradnja organizacione strukture i okvira za organizovanje brige, koja uključuje razumevanje, prepoznavanje i reagovanje na efekte traume.
  • Sigurnost – Obezbeđivanje fizičke, psihološke i emocionalne sigurnosti za decu i pružaoce brige.
  • Osnaživanje – Pružanje brige je postavljeno na način koji pomaže deci da povrate osećaj kontrole i osnažuje ih da budu aktivni u procesu oporavka.

Ciljna grupa

Projekat je namenjen profesionalcima koji rade sa decom i mladima bez roditeljskog staranja u Belgiji, Bugarskoj, Hrvatskoj, Grčkoj, Mađarskoj i Srbiji. U Grčkoj, Srbiji i Belgiji projektne aktivnosti biće od koristi i profesionalcima koji rade sa decom migrantima i izbeglicama bez pratnje.

Takođe, želimo da poboljšamo kvalitet brige u širem smislu. Da bi se to postiglo, važno je uključivanje profesionalaca iz različitih sektora koji će međusobno deliti praktično iskustvo i na taj način uspostaviti bolje razumevanje između različitih službi.

Ključne projektne aktivnosti

Kroz projekat ćemo razvijati i implementirati:

  1. Program e-učenja koji ima za cilj da obuhvati oko 1.000 profesionalaca iz socijalnog, obrazovnog, zdravstvenog i pravosudnog sistema i osposobi ih da bolje razumeju i identifikuju negativna iskustva iz detinjstva i njihov uticaj na razvoj dece.
  2. Obuke koje bi obuhvatile 400 do 500 stručnjaka uključenih u brigu o deci u zemljama učesnicama u projektu, a koji će kroz to unaprediti veštine i praksu u radu sa decom koja su doživela traumatska iskustva.
  3. Radionice o organizacionom razvoju, kako bi se uspostavila primena prakse zasnovane na znanjima o efektima traume, u 18 odabranih ustanova / organizacija koje pružaju alternativnu brigu za oko 1.000 dece bez roditeljskog staranja, u cilju održive sistemske promene u tim organizacijama.
  4. Preporuke za podsticanje državnih organa za podršku i primenu prakse zasnovane na znanjima o efektima traume na nacionalnom nivou. Usvajanje ovih preporuka može uticati na dobrobit 40.000 dece koja žive u alternativnom zbrinjavanju u zemljama učesnicama na projektu.

Projektni partneri

  • Međunarodna organizacija SOS Dečija sela (SOS Children’s Village International)
  • Šest nacionalnih organizacija SOS Dečijih sela – SOS Belgija, SOS Bugarska, SOS Hrvatska, SOS Grčka, SOS Mađarska i SOS Srbija
  • CELCIS (Centre for Excellence for Children’s Care and Protection of the University of Strathclyde), Centar pri Univerzitetu Stratklajd u Škotskoj

Finansiranje

Projekat je finansiran iz programa Evropske unije „Prava, jednakost i građanstvo“ (Rights, Equality and Citizenship – REC) i SOS Dečijih sela.