Jednokratno
Mesečno
Godišnje
500 RSD 5.500 RSD 10.500 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

1.000 RSD 1.500 RSD 2.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

5.000 RSD 10.000 RSD 15.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 5000

Dalje
Single news banner image

„Putokaz“ ka srećnijem detinjstvu

Ovo je priča o Maji, četrnaestogodišnjoj devojčici, koja živi sa bakom Nikolinom, maminom mamom, koja je njen privremeni staratelj zbog nemogućnosti roditelja da brinu o njoj.

Majini roditelji su razvedeni. Majka živi u drugom gradu, sa svojim vanbračnim partnerom, dok je otac nedavno izašao iz zatvora. Majka ima još dvoje dece koje je dobila iz kratkotrajne vanbračne zajednice i koje je nakon rođenja napustila. Sa bratom i sestrom po majci, koji žive sa njihovim ocem, Maja je u stalnom kontaktu i doživljava ih kao rođene.

Majini roditelji su tokom njenog odrastanja često bili odsutni i nedostupni, borili su se sa svojim ličnim problemima i teškoćama kao što su zlopotreba psihoaktivnih supstanci, česta odsustva od kuće, krađe i svađe koje su u jednom trenutku kulminirale i dovele do prekida odnosa bake Nikoline i Majine majke. Sa ocem, Maja nije želela da ima kontakte, dok je sa majkom kontakt ostvarivala putem telefona, ali su se retko viđale. Nedostatak roditeljske, a posebno majčinske ljubavi, pažnja, bliskost, kao i borba sa sopstvenim emocijama, razmišljanjima i osećajem napuštenosti dovele su do toga da Maja svoje emocije pokazuje kroz telesne povrede na svom telu. Teško je ostvarivala i bliskost sa bakom. Smatrala je da se ljubav pokazuje odbacivanjem. U školi je bila neredovna, nezainteresovana za predmete i ocene, verbalno se sukobljavala sa nastavnicima. Baka Nikolina je nakon smrti supruga i gubitka posla počela da šije i robu prodaje na pijaci da bi Maji obezbedila bolje detinjstvo. Međutim, ti prihodi nisu stalni i nedovoljni su.

69986 (2)

U Centar za podršku porodici „Putokaz“, baka i unuka došle su po preporuci Centra za socijalni rad. Baka Nikolina je odmah prihvatila saradnju jer je i sama prepoznala da joj je pomoć potrebna kako bi poboljšala svoj odnos sa unukom i pomogla joj da prevaziđe trenutne teškoće, dok je Maja bila bojažljiva, nepoverljiva, impulsivnih reakcija i arogantnog stava. Intenzivnim savetodavnim radom sa saradnikom, stpljenjem, uspostavljanjem odnosa međusobnog poverenja kod devojčice se javljaju promene. Postaje veselija, komunikativnija, otvorenija, u školi redovnija i motivisanija da svoj školski uspeh poboljša. Prihvatila je i incijativu oca da nakon izlaska iz zatvora ostvare kontakt. Grupne aktivnosti Maji su pomogle da sagleda sebe i svoje postupke na drugačiji način. Kroz kontakte sa vršnjacima u Centru „Putokaz“ ojačala je socijalne veštine što je poboljšalo i komunikaciju sa bakom, mamom, nastavnicima i svojim drugovima. Maja je vremenom postala svesnija sebe, svojih kvaliteta i odgovornosti, pa je lakše napravila prve korake ka boljem i kvalitetnijem životu. Baka Nikolina otvoreno je prihvatila podršku koju joj je Centar „Putokaz“ ponudio. Izgrađeno poverenje između bake i saradnika vodilo je ka jačanju i osnaživanju njene uloge staratelja i lakšem prevazilaženju adolescentskog perioda u kome se njena unuka nalazi. Pored toga, kroz ekonomsko osnaživanje porodice omogućeno je da njeni prihodi budu stabilniji i redovniji.