Jednokratno
Mesečno
Godišnje
500 RSD 5.500 RSD 10.500 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

1.000 RSD 1.500 RSD 2.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

5.000 RSD 10.000 RSD 15.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 5000

Dalje
Single news banner image

PRVA ONLINE KONFERENCIJA U OKVIRU CEI PROJEKTA

Kriza koja nas je zadesila nepovoljno utiče na život građana, uzrokujući kako poteškoće na ekonomskom, tako i na psihološkom planu. Usled toga, mentalno zdravlje vulnerabilnih društvenih grupa postalo je dodatno ugroženo. Ograničenja u radu uživo, licem u lice sa korisnicima, usled pandemije navele su nas na prilagođavanje postojećeg režima rada, ali i uvođenje novih oblika pružanja usluga. U tom kontekstu osmislili smo program koji podrazumeva reagovanje u vanrednim situacijama i koji može biti šire primenjivan u radu sa različitim grupacijama stanovništva koji se nalaze u potrebi za psihosocijalnom podrškom.

U skladu sa novonastalom situacijom SOS Dečija sela Italija i SOS Dečija sela Srbija udružile su snage kako bi unapredili položaj dece i porodica uključenih u naše programe, obezbedili im podršku na planu mentalnog zdravlja i sveukupne dobrobiti.

Tako je nastao projekat „Zaštita mentalnog zdravlja i psihosocijalnog blagostanja odraslih i dece povodom COVID-19 krize u Italiji i Srbiji“, koji ima za cilj unapređenje kvaliteta podrške koju pružamo deci i porodicama iz osetljivih grupa, sa posebnim akcentom na potrebe proistekle usled krize izazvanom pandemijom virusa COVID-19, i potrebom za većom dostupnošću usluga i intenziviranjem psihosocijalne podrške.

Ovaj projekat temelji se na tri stuba:

  • Porodičnoj edukaciji,
  • Realizaciji online psihosocijalne podrške i
  • Jačanju kapaciteta profesionalaca za rad u krizi.

Projekat finansira Central European Initiaive.

U sklopu ovog projekta, 4. decembra 2020. godine, SOS Dečija sela Srbija u partnerstvu sa Centrom za porodični smeštaj i usvojenje, realizovala su online konferenciju pod nazivom „Podrška porodicama iz osetljivih grupa u doba korone“.

Konferencija je okupila veliki broj profesionalaca iz čitave Srbije, koji su aktivno delili svoja znanja, mišljenja, ali i predloge kako da se unapredi rad sa ugroženim porodicama i kroz to obezbedi potrebna podrška. Konstatovano je da su vulnerabilne porodice tokom ovog perioda postale još ranjivije, da su se potrebe usložnile, a izazovi multiplikovali.

Svi stručnjaci složili su se da je potrebno prilagoditi podršku i diversifikovati usluge kako bi bile lakše dostupne većem broju korisnika, i „po meri“ onih kojima su potrebne.

Na početku konferencije učesnicima su se obratili:

  • Nevena Čalovska Hercog, predsednica UO Fondacije SOS Dečija sela Srbija
  • Mirjana Novakov – VD direktora Centra za porodični smeštaj i usvojenje Beograd,
  • Silvija Alavanja – pomoćnica direktora Gradskog centra za socijalni rad u Beogradu i
  • Sandra Perić – direktorka Komore socijalne zaštite.

 

Jelena Tanasijević iz Fondacije SOS Dečija sela u okviru panela je govorila o programu jačanja porodica u riziku i uticaju pandemije na položaj najranjivijih grupa, predstavivši rezultate analize koju su SOS Dečija sela Srbija realizovala u aprilu 2020. godine, tokom trajanja perioda karantina, o položaju i funkcionisanju porodica koje su uključene u program „Jačanje porodica u riziku“. Rezultati ove analize ukazali su da su različiti aspekti bili ugroženi, kao i da se potreba za podrškom intenzivirala, a problemi usložnili. Naglašeno je i postojanje i značaj ovakvih programa u krizama poput ove, s obzirom da oni mogu značajno doprineti poboljšanju kvaliteta života porodica i omogućiti ostanak dece u biološkim porodicama.

Tamara Borisavljević je govorila o izazovima i specifičnostima u radu sa srodničkim hraniteljskim porodicama, koje predstavljaju poseban oblik brige za decu i mlade bez roditeljskog staranja. U okviru svoje prezentacije govorila je o specifičnostima ovog oblika brige, mogućnostima, ali i izazovima sa kojima su se susreli u dosadašnjem radu. Takođe je ukazala na potrebu daljeg razvoja i unapređenja ovog oblika brige.

Olivera Simendić je govorila o radu Centra za socijalni rad tokom pandemije, uslugama koje su pružali i potrebama porodica. Zaključila je da su uprkos svim izazovima uspeli da organizuju rad i podrže najranjivije porodice u oblastima gde je to bilo najpotrebnije

Na konferenciji su učestvovali predstavnici velikog broja centara za socijalni rad, centara za porodični smeštaj i usvojenje, institucija za smeštaj korisnika, predstavnici različitih organizacija civilnog sektora, koji su imali priliku da na interaktivan način, u okviru dve diskusione grupe, govore o svojim iskustvima, primerima prakse i mogućnostima za unapređenje. Teme grupa odnosile su se na „Ojačavanje snaga porodice“ i „Lokalne usluge u doba korone“.

O drugim aktivnostima u okviru projekta „Zaštita mentalnog zdravlja i psihosocijalnog blagostanja odraslih i dece povodom COVID-19 krize u Italiji i Srbiji“, pisaćemo i u narednom period.