Sa dolaskom deteta, mnoge stvari se u životu menjaju. Menja se i naša percepcija i način na koji doživljavamo određene stvari. Mnogi roditelji će iskreno reći da im se doživljaj vremena dramatično promenio u odnosu na period pre dece.
Pre roditeljstva, vreme nam može delovati kao neiscrpan resurs. Međutim, kada dođe dete, svaki trenutak postaje dragocen. Roditelji često govore o tome kako vreme “leti” dok gledaju svoju decu kako rastu. Prvi koraci, prve reči, prvi dan škole, matura – svi ti događaji dolaze i prolaze brže nego što smo mislili da je moguće.
Nekoliko činilaca utiče na to da, kao roditelji, imamo osećaj da je vremena malo:
Prioriteti se menjaju: Kada postanemo roditelji, naši prioriteti se menjaju. Briga o deci postaje naš fokus i mi želimo da im posvetimo što više vremena, vođeni roditeljskom ljubavlju, ali i brigom o pravilnom dečijem razvoju. Sve ovo može stvoriti osećaj da je vreme koje imamo ograničeno u odnosu na sve šta želimo da postignemo.
Ispunjenost obavezama: Sa dolaskom dece, obaveze se množe, bar do perioda dok naša deca ne postanu odgovorni za sebe. Dani postaju ispunjeniji brojnim aktivnostima. Pokušaji da se usklade poslovne obaveze, domaćinstvo, briga o deci, partnersko i lično vreme mogu biti izazovni. Ovo balansiranje često dovodi do osećaja da dan traje prekratko za sve što želimo ili treba da obavimo.
Želja za kvalitetno provedenim vremenom: Vreme koje provedemo sa decom ima za nas veliku vrednost. Kao roditelji, želimo da uhvatimo i sačuvamo svaki trenutak. Dodatno, često želimo da svaki trenutak proveden sa decom bude kvalitetan. To može da stvori pritisak da se svaki trenutak učini posebnim, što posledično može dovesti do osećaja da nikada nema dovoljno vremena da se sve uradi kako treba.
Svest o prolaznosti: Sa rođenjem deteta, postajemo svesniji prolaznosti života. Svaki rođendan, svaki praznik, svaki važan trenutak u životu deteta podseća na to koliko brzo vreme prolazi. Dodatno, razvoj i rast dece se zaista brzo odvija, pogotovo u prvim mesecima i godinama života. Kada gledamo kako naša deca odrastaju, osećamo da vreme prolazi munjevitom brzinom.
Emocionalna povezanost: Roditelji su duboko emocionalno povezani sa svojom decom. Osećamo njihov svaki korak, svaki trenutak. Ova emotivna veza može pojačati osećaj brzine vremena.
Važno je dodati da osećaj brzine vremena ponekad može da bude povezan sa stilom roditeljstva u kom previše nadgledamo svoju decu (tzv. “helikopter roditeljstvo”). Prevelika usmerenost na dečije obaveze i aktivnosti, može dodatno uticati na naš doživljaj vremena.
Iako utiče na drugačiju percepciju vremena, roditeljstvo nas uči jednoj važnoj stvari – da vrednujemo sadašnji trenutak.
Manje da brinemo o onome što je bilo ili o onome što smo mogli da uradimo, a više da uživamo u onome što možemo da uradimo sada – da volimo, smejemo se, učimo sa našom decom i od naše dece i da pomognemo nekome onda kada mu je pomoć potrebna.
Mnoge porodice u krizi ne mogu dugoročno da planiraju svoju budućnost, za njih je ona neizvesna i često sa sobom nosi teške trenutke. Mesečnim donatorstvom pomažete porodicama u krizi, podržavate ih i pomažete da njihovo vreme sa decom bude bezbrižno – baš kakvo ono i treba da bude.
Ovaj sajt koristi kolačiće kako bismo vam omogućili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pregledaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na naš sajt, kao i pomoći našem timu da razume koje delove sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.
Neophodni Kolačići
Neophodni kolačići ili strogo potrebni kolačići su kolačići koji se upotrebljavaju kako bi stranica mogla da funkcioniše i ne mogu biti isključeni. Možete podesiti Vaš internet pretraživač da Vas obavesti o korištenju ili da blokira ove kolačiće, ali u tom slučaju neki delovi internet stranice neće funkcionisati.
Marketinški kolačIći
Društvene mreže takođe mogu da postavljaju kolačiće na Vaš računar. To se događa na internet stranicama koje vam omogućavaju prijavu i registraciju putem naloga društvenih mreža, te ukoliko delite sadržaj internet stranice na društvenim mrežama. Konkretni uticaj na Vašu privatnost će se razlikovati od društvene mreže do društvene mreže i zavisi od podešavanja privatnosti koje ste izabrali na tim mrežama. Kako upravljati ovim kolačićima možete saznati na internet stranicama tih društvenih mreža.
Analitički kolačići
Analitički kolačići su mali delovi podataka, koji nam pružaju mogućnost prepoznavanja i pamćenja korisnika. Putem pretraživača postavljaju se na vaš računar, tablet ili mobilni uređaj. Omogućavaju pružanje personalizirane usluge na veb stranama, jer prate koje delove veb strane korisnici posećuju, takođe pomažu u merenju efektivnosti oglasa i pretraživanja. Na osnovu tih informacija je moguće unaprediti komunikaciju i proizvode.