Jednokratno
Mesečno
Godišnje
500 RSD 5.500 RSD 10.500 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

1.000 RSD 1.500 RSD 2.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

5.000 RSD 10.000 RSD 15.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 5000

Dalje
Single news banner image

Projekat „Jaki mladi – socijalna inkluzija i ekonomska održivost mladih u riziku“

S obzirom na izuzetno veliku stopu nezaposlenosti mladih u Srbiji, i posebno na izazove sa kojima se mladi iz ugroženih grupa susreću u pronalaženju posla i osamostaljivanju, SOS Dečija sela Srbija započela su sveobuhvatni program ekonomskog osnaživanja mladih, sa ciljem pružanja podrške socijalnom i ekonomskom osnaživanju mladih, pripadnika ranjivih grupa.

Projekat “Jaki mladi – održiva socijalna inkluzija i ekonomska podrška mladima u riziku“, Fondacija SOS Dečija sela Srbija sprovodi u saradnji sa Fondacijom „Herman Gmajner“ i lokalnim partnerima (NALED, Gradski centar za socijalni rad Beograd, Centar za zaštitu odojčadi, dece i omladine Beograd, Centar za porodični smeštaj i usvojenje Beograd, Republički zavod za socijalnu zaštitu i dr.), uz podršku Nemačkog saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj.

U okviru projekta, otvoren je karijerni centar “Jaki mladi”, koji se nalazi u Bulevaru Kralja Aleksandra 251 u Beogradu.

Osnovna uloga karijernog centra „Jaki mladi“ je podrška u povećanju zapošljivosti mladih od 16 do 30 godina iz ugroženih grupa sa teritorije grada Beograda. Fokus je na mladima koji su imali/imaju status deteta bez roditeljskog staranja kao i na mladima koji su uključeni u programe podrške porodicama u riziku koje sprovode SOS Dečija sela.

Usluge Centra jedinstvene su u tome što su usmerene, ne samo na zapošljavanje, već i na individualno psiho-socijalno savetovanje i osnaživanje radi zadržavanja zaposlenja, što je neophodno zbog nedostatka životnih veština i samopouzdanja, koji karakterišu ovu ciljnu grupu.

Usluge pružaju savetnici za osnaživanje mladih i saradnik za zapošljavanje i preduzetništvo mladih, koji su na raspolaganju svakom korisniku, u skladu sa njihovim potrebama i individualnim razvojnim planom, koji svaki korisnik zajedno sa savetnikom i saradnikom izrađuje.

Paket obuka koji prolaze svi korisnici Centra uključuje: obuku “Veštine zapošljavanja”, obuku iz osnova preduzetništva i simulaciju razgovora za posao.

U skladu sa individualnim razvojnim planom, mladima su na raspolaganju i sledeće usluge: obuke stručnog osposobljavanja za povećanje zapošljivosti obezbeđena od strane Centra, kursevi stranog jezika, kurs računara, obuka za vožnju za B kategoriju, stažiranje (praksa ili obuka na radnom mestu) kod poslodavca.

Takođe, mladima je na raspolaganju računarska učionica sa 9 računara, internetom, štampačem i skenerom kako bi mogli da pretražuju poslove, javljaju se na oglase i uče/vežbaju, kao i prostor za mlade za njihovo okupljanje druženje, kreativne radionice i sl.

Mladi koji su zainteresovani za preduzetništvo pohađaju obuku za započinjanje sopstvenog posla, koja se sastoji iz tri modula (Razvijanje i unapređenje poslovne ideje, Marketing plan i Prodaja, finansije i izrada budžeta), nakon kojih mogu dobiti od Centra bespovratna sredstva za započinjanje sopstvenog posla i kupovinu opreme, kao i podršku u realizaciji rada mikropreduzeća / radnje, savetovanje i dodatne obuke u vezi poslovanja kao i mentorsku podršku.

Do sada Karijerni centar “Jaki mladi” pruža usluge za više od 200 mladih osoba.
U 2017 godini obuke “Veštine zapošljavanja” i “Osnove preduzetništva” je uspešno završilo 88 mladih. Njih 59 je imalo intervjue sa poslodavcima, 45 je završilo stručne obuke i dobilo novo zanimanje, dok je 18 završilo stručnu praksu, 41 se zaposlilo. Dvoje mladih je pokrenulo sopstvenu firmu, a njih 145 je učestvovalo na psihološkim radionicama.

Na kreativnim radionicama četvrtkom, mladi su izrađivali sapune, magnete i ukrase dekupaž tehnikom, pevali i svirali na muzičkoj radionici i družili se u prostoru namenjenom njima.

Izrađeno je 70 razvojnih planova zajedno sa mladima a obavljeno preko 400 individualnih savetodavnih razgovora.