Jednokratno
Mesečno
Godišnje
500 RSD 5.500 RSD 10.500 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

1.000 RSD 1.500 RSD 2.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

5.000 RSD 10.000 RSD 15.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 5000

Dalje
Single news banner image

Preporuke za unapređenje sistemskih mera u oblasti sprečavanja i zaštite od nasilja u porodici

Mreža organizacija za decu Srbije (MODS), čija su članica SOS Dečija sela Srbija i Mreža Žene protiv nasilja uputile su Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna i pitanja, Ministarstvu pravde i Ministarstvu unutrašnjih poslova Preporuke za unapređenje sistemskih mera u oblasti sprečavanja i zaštite od nasilja u porodici.

One su predstavljene javnosti na konferenciji za medije u Medija centru, a neposredan povod za izradu ovih preporuka bili su slučajevi u kojima su tokom jula u Centrima za socijalni rad ubijene dve žene i jedno dete.
“Dete koje prisustvuje nasilju u porodici treba da se smatra direktnom žrtvom nasilja. Kada postoji prijava na nasilje u porodici, neophodno je da se hitno sprovede procena rizika za bezbednost deteta i da se pruži zaštita detetu preko podrške nenasilnom roditelju. Ključne preporuke uputili smo državnim institucijama i očekujemo njihovu brzu reakciju“, rekao je direktor MODS-a Saša Stefanović.

DSC_0580-e1500999266925
„Predstavnici nadležnih institucija, a posebno centra za socijalni rad i suda, moraju da unaprede znanje o povezanosti nasilja prema ženama i zloupotrebi i zlostavljanju dece, kao načinu kontrole žena. Čak i kada dete želi kontakt sa nasilnim ocem, oni su dužni da procene da li je to u najboljem interesu deteta“, rekla je programska koordinatorka Autonomnog ženskog centra, Tanja Ignjatović.

Kako bi se unapredio sistemski odgovor na slučajeve nasilja u porodici, preporuke koje su predložene su:

1.dete koje prisustvuje nasilju u porodici prepoznati kao direktnu žrtvu nasilja i osigurati njegovu bezbednost kroz podršku nenasilnom roditelju;
2.prisustvo deteta nasilju u porodici smatrati rizikom po njegovu bezbednost i osnovom za hitno postupanje;
3.predvideti i sprovoditi posebne mere zaštite i podrške za decu koja prisustvuju nasilju u porodici, što uključuje i zaštitu i podršku za nenasilnog roditelja;
4.Izraditi uputstvo za procenu i utvrđivanje najboljeg interesa deteta prilikom obavljanja stručnih poslova u oblasti porodičnopravne zaštite, vodeći računa o tome da bi pravo deteta da održava lične odnose sa roditeljem trebalo da bude razmatrano u kontekstu nasilja koje roditelj čini prema detetu i/ili drugom roditelju i pravu deteta i nenasilnog roditelja da budu zaštićeni od svih oblika mentalnog i fizičkog nasilja;
5.formirati specijalizovane organizacione jedinice za porodičnopravnu zaštitu, uključujući zaštitu od nasilja u porodici u centrima za socijalni rad;
6.unaprediti praćenje sprovođenja mera zaštite od nasilja u porodici i saradnje između institucija u svakom pojedinačnom slučaju, u skladu sa Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici i individualnim planom zaštite i podrške žrtvi.

DSC_0566-810x540
Ceo tekst i kompletne Preporuke za unapređenje sistemske zaštite u oblasti sprečavanja i zaštite od nasilja u porodici možete pronaći OVDE.

Izvor: MODS