Jednokratno
Mesečno
Godišnje
500 RSD 5.500 RSD 10.500 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

1.000 RSD 1.500 RSD 2.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

5.000 RSD 10.000 RSD 15.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 5000

Dalje
Single news banner image

Osnaživanje hranitelja i podrška deci na hraniteljstvu

Hraniteljstvo je smeštaj deteta bez adekvatnog roditeljskog staranja u porodicu koja treba da brine  o njemu i  stara se o njegovom zdravlju, razvoju, vaspitanju i obrazovanju. Odnos između deteta i hranitelja u svakodnevnom životu trebalo bi da u najvećoj mogućoj meri odgovara odnosu dete—roditelj.

Teška životna iskustva dece, odvajanje od bliskih osoba i česte promene smeštaja, učinili su da veliki broj dece u hraniteljsku porodicu dođe sa brojnim problemima koji se najčešće reflektuju na ponašanje deteta.

Na osnovu svakodnevnog rada i dugogodišnjeg iskustva, nadležni u Centrima za porodični smeštaj i hranitelji su prepoznali da je za hranitelje, sa ciljem unapređenja brige o deci, potrebna obuka, koja bi im pomogla u boljem razumevanju ponašanja dece i adekvatnom načinu prepoznavanja i  reagovanja na potrebe dece.

Zbog toga smo, u junu 2013. pokrenuli program podrške hraniteljskim porodicama, uz podršku Erste banke Novi Sad i Britansko – srpskog dobrovoljnog fonda.

Sa ciljem  jačanja kapaciteta hranitelja  brigu o deci, sarađivali smo sa centrima za porodični smeštaj i usvojenje iz Zaječara, Ćuprije i Niša.

Realizacija projekta, u koju su uključeni Centar za podršku porodici „Putokaz“, SOS Dečije selo Kraljevo i „Super Bus“ tim, nastavljena je i u 2016.godini, pod pokroviteljstvom Britansko – srpskog dobrovoljnog fonda, u saradnji sa centrima za porodični smeštaj i usvojenje Niš i Kragujevac.

U 2017, projekat je, uz finansijsku podršku Britansko – srpskog dobrovoljnog fonda sprovođen na teritoriji Niša. Centar za podršku porodici „Putokaz“ i Centar za porodični smeštaj i usvojenje Niš podržali su 40 porodica sa 62 dece, kroz obuke, radionice i treninge na na teme ranog razvoja i rešavanja problema u ponašanju dece za hranitelje, kao i na teme dečijih prava, rodne ravnopravnosti i diskriminacije za decu.

U  program osnaživanja hranitelja i podrške deci na hraniteljstvu do sada je bilo uključeno više od 250 hraniteljskih porodica i oko 300  mališana.