U utorak 27. septembra u Kraljevu, organizacija SOS Dečija sela Srbija je u svečanoj sali Grada Kraljeva, održala konferenciju kako bi se skrenula pažnja na važnost preventivnog rada i podrške ugroženim porodicama, njenog očuvanja i sprečavanja izdvajanja dece u alternativnu brigu, i neophodnost uspostavljanja i razvoja adekvatnih i preventivnih usluga socijalne zaštite i drugih mera podrške porodici u lokalnoj zajednici.
Predstavljene su preporuke sa stručnog skupa „Usluge socijalne zaštite i oblici podrške za porodicu- mapiranje nedostajućih usluga socijalne zaštite i razgovor o postojećim oblicima podrške za porodicu“ održanog u julu ove godine, u saradnji sa Republičkim zavodom za socijalnu zaštitu i Centrom za zaštitu odojčadi, dece i omladine, Beograd.
Preporuke vezane za usluge podrške porodici konstatuju da su porodice u riziku od izdvajanja dece nedovoljno vidljive, i da je veoma važno uspostaviti mehanizme za njihovo bolje prepoznavanje, blagovremenu i adekvatnu podršku i preventivni rad. Potrebno je razviti različite usluge koje su komplementarne, i istovremeno obezbeđuju kontinuitet u radu sa porodicama, od preventivnih ka intenzivnim uslugama podrške. Usluge podrške generalno nisu dovoljno razvijene, i postoje razlike među lokalnim samoupravama, pa je posebno važno unaprediti rad tamo gde postoji manji broj usluga. Potrebno je ojačati saradnju i koordinaciju službi, kako državnih tako i organizacija civilnog društva, kako bi se obezbedila multidimenzionalna podrška porodicama u riziku. Od izuzetnog je značaja obezbeđivanje lokalnog i nacionalnog finansiranja usluga kako bi se obezbedila održivost ovih usluga.
„U Kraljevu od početka svog rada, Centar za podršku deci i porodici u riziku od izdvajanja dece, koji je do sada pomogao 120 porodica sa oko 289 dece, 41 mladu osobu i 194 odraslih, i koji predstavlja jedinu ovakvu uslugu u gradu“, rekla je u uvodnom obraćanju, Vesna Mraković, direktorka Fondacije SOS Dečija sela Srbija, istakavši dobru saradnju sa Gradom, institucijama socijalne zaštite i drugim lokalnim akterima. Skup je otvorio i Marko Matović, pomoćnik gradonačelnika Kraljeva za socijalna pitanja, istakavši važnost različitih usluga i programa za ugrožene porodice i decu, i posvećenost lokalne samouprave jačanju i razvoju novih usluga, kao i ulogu nevladinih organizacija koje se profesionalno i stručno bave ovim programima. Biljana Zorić Dimić, direktorka SOS Dečijeg sela Kraljevo-Centra za podršku porodici i deci, upoznala je prisutne sa promenama u načinu rada Dečijeg sela, koje fokus stavlja na preventivni rad i podršku biološkim porodicama kroz program „Jačanje porodice“, da je u toku postupak za dobijanje licence za Dnevni boravak za decu sa problemima u ponašanju , i da se radi na razvoju novih usluga za podršku deci i porodici u Kraljevu i regionu. Nastavljena je i dodatna podrška za osam hraniteljskih porodica sa 45 dece i mladih, koje žive u kućama Dečijeg sela, u saradnji sa Centrom za porodični smeštaj Kragujevac.
Jelena Tanasijević, saradnica za razvoj programa vodila je panel “Potreba za uslugama intenzivne podrške porodicama u riziku i modeli podrške u lokalnoj zajednici ” na kojem su govorili Svetlana Dražović, direktorka CSR Kraljevo, i Nikola Spasović, saradnik za rad sa porodicama u Centru za podršku deci i porodici, SOS Dečija sela Kraljevo.
Koristimo priliku da se zahvalimo svim koleginicama i kolegama koje su aktivno učestvovali u diskusiji, kao i Gradu Kraljevu koji nam je ustupio prostor za organizaciju samog skupa.