Jednokratno
Mesečno
Godišnje
500 RSD 5.500 RSD 10.500 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

1.000 RSD 1.500 RSD 2.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

5.000 RSD 10.000 RSD 15.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 5000

Dalje
Single news banner image

ODRŽANA KONFERENCIJA „USLUGE SOCIJALNE ZAŠTITE I OBLICI PODRŠKE ZA PORODICU U LOKALNOJ ZAJEDNICI“

U ponedeljak 26. septembra u Čačku, organizacija SOS Dečija sela Srbija je u sali gradskog veća Grada Čačka, održala konferenciju kako bi se skrenula pažnja na važnost preventivnog rada i podrške ugroženim porodicama, njenog očuvanja i sprečavanja izdvajanja dece u alternativnu brigu, i neophodnost uspostavljanja i razvoja adekvatnih i preventivnih usluga socijalne zaštite i drugih mera podrške porodici u lokalnoj zajednici.

 

Predstavljene su preporuke sa stručnog skupa „Usluge socijalne zaštite i oblici podrške za porodicu- mapiranje nedostajućih usluga socijalne zaštite i razgovor o postojećim oblicima podrške za porodicu“ održanog u julu ove godine, u saradnji sa Republičkim zavodom za socijalnu zaštitu i Centrom za zaštitu odojčadi, dece i omladine, Beograd.

 

Preporuke vezane za usluge podrške porodici  konstatuju da su porodice u riziku od izdvajanja dece nedovoljno vidljive, i da je veoma važno uspostaviti mehanizme za njihovo bolje prepoznavanje,  blagovremenu i adekvatnu podršku i preventivni rad. Potrebno je razviti različite usluge koje su komplementarne, i istovremeno obezbeđuju kontinuitet u radu sa porodicama, od preventivnih ka intenzivnim uslugama podrške. Usluge podrške generalno nisu dovoljno razvijene, i postoje razlike među lokalnim samoupravama, pa je posebno važno unaprediti rad tamo gde postoji manji broj usluga. Potrebno je ojačati saradnju i koordinaciju službi, kako državnih tako i organizacija civilnog društva, kako bi se obezbedila multidimenzionalna podrška porodicama u riziku. Od izuzetnog je značaja obezbeđivanje lokalnog i nacionalnog finansiranja usluga kako bi se obezbedila održivost ovih usluga.

 

„U Čačku već više od šest meseci uspešno radi naš Centar za podršku deci i porodici u riziku od izdvajanja dece, koji je do sada pomogao 40 porodica sa oko 87 dece, 18 mladih  i 55 odraslih, i koji predstavlja jedinu ovakvu uslugu u gradu“, rekla je u uvodnom obraćanju, Vesna Mraković, direktorka Fondacije SOS Dečija sela Srbija, istakavši dobru saradnju sa Gradom,  institucijama socijalne zaštite i drugim lokalnim akterima. Skup je otvorio i Vladan Milić, zamenik gradonačelnika Čačka, istakavši važnost različitih usluga i programa za ugrožene porodice i decu, i posvećenost lokalne samouprave jačanju i razvoju novih usluga, kao i ulogu nevladinih organizacija koje se profesionalno i stručno bave ovim programima. Biljana Zorić Dimić, direktorka SOS Dečijeg sela Kraljevo-Centra za podršku porodici i deci, upoznala je prisutne sa promenama u načinu rada Dečijeg sela, koje fokus stavlja na preventivni rad i podršku biološkim porodicama kroz program „Jačanje porodice“, da je u toku postupak za dobijanje licence za  Dnevni boravak za decu sa problemima u ponašanju , i da se radi na razvoju novih usluga za podršku deci i porodici u Kraljevu i regionu. Nastavljena je i dodatna podrška za osam hraniteljskih porodica sa 45 dece i mladih, koje žive u kućama Dečijeg sela, u saradnji sa Centrom za porodični smeštaj Kragujevac.

 

 

Jelena Tanasijević, saradnica za razvoj programa vodila je panel “Potreba za uslugama intenzivne podrške porodicama u riziku i modeli podrške u lokalnoj zajednici ” na kojem su govorili Branimirka Radosavčević, direktorka CSR Čačka, i Dragana Roljević, saradnica za rad sa porodicama u Centru za podršku deci i porodici, SOS Dečija sela Kraljevo.

Koristimo priliku da se zahvalimo svim koleginicama i kolegama koje su aktivno učestvovali u diskusiji, kao i Gradu Čačku  koji nam je ustupio prostor za organizaciju samog skupa.