Jednokratno
Mesečno
Godišnje
500 RSD 5.500 RSD 10.500 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

1.000 RSD 1.500 RSD 2.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

5.000 RSD 10.000 RSD 15.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 5000

Dalje
Single news banner image

Održana konferencija na kojoj su predstavljeni završni rezultati dvogodišnjeg projekta „Alternativna briga i prava dece u Srbiji”

Juče je održana konferencija za medije i kolege iz struke, na kojoj su predstavljeni završni rezultati dvogodišnjeg projekta „Alternativna briga i prava dece u Srbiji”. Projekat je bio posvećen deci koja odrastaju u alterativnoj brizi a kroz jačanje kapaciteta profesionalaca koji se o njima neposredno staraju, a ovo su najvažniji zaključci:

Mladi koji su živeli u programima zbrinjavanja imaju slabije rezultate u pogledu obrazovanja, zaposlenja i zdravlja i suočavaju se sa većim socijalnim isključivanjem nego mladi koji su odrasli u svojoj porodici, podaci su analize koju je sprovela Međunarodna organizacija SOS Dečija sela. Uz odgovarajuće uslove za rad, stručnjaci koji rade sa decom u programima zbrinjavanja i hranitelji mogu da uspostave delotvornu promenu za decu i mlade u alternativnoj brizi i omoguće im da ostvaruju svoja prava.

Projekat „Alternativna briga i prava dece u Srbiji“, koji finansira Evropska komisija, a sprovode SOS Dečija sela Srbija i SOS Dečija sela Hrvatska, uz podršku međunarodne organizacija SOS Dečija sela ima za cilj da obezbedi veći kvalitet brige o deci bez roditeljskog staranja i njihovu socijalnu inkluziju u Srbiji.

Projekat je realizovan u periodu decembar 2017. do decembra 2019. godine, sa ciljem da omogući bolju primenu prava dece koja odrastaju u nekom od alternativnih oblika brige (domovi za decu i hraniteljske porodice). Ključna komponenta projekta je podizanje kapaciteta stručnih radnika za brigu o deci i stručnih radnika iz socijalne zaštite, kroz trening za trenere i obuke koje se odnose na poštovanje i primenu prava dece koja odrastaju u alternativnoj brizi. U proteklom periodu realizovano je 16 obuka za profesionalce širom Srbije, organizovani značajni događaji za podizanje svesti o važnosti poštovanja i primene prava dece.

Kreiranje životnog aranžmana za dete bez adekvatnog roditeljskog staranja je u nadležnosti Organa starateljstva odnosno centara za socijalni rad i zajedno sa ostalim pružaocima usluga (domovima za decu, hraniteljima, prihvatilištima…) uz aktivno učešće deteta i njegove porodice porekla potrebno je sagledati sve snage i slabosti, odgovoriti na potrebe i uz poštovanje prava deteta doneti odluke u najboljem detetovom interesu. Ovi zadaci su veoma složeni i zahtevaju znanje i specijalizovane veštine profesionalaca koji su upravo bili naša ciljna grupa kako bismo im, kroz metodologiju „očima deteta“ približili položaj deteta u stanju socijalne potrebe i omogućili da podignu svoje profesionalne kompetence i bolje funkcionišu u svom svakodnevnom radu sa decom. Dvodnevni treninzi kojima je obuhvaćeno preko 700 profesionalaca koncipirani su tako da se odrasli, proživljavajući situacije vođene sertifikovanim trenerima, bolje razumeju dete i samim tim i sami bolje funkcionišu u svojoj profesionalnoj ulozi.

SOS Dečija sela Srbija su humanitarna, nevladina organizacija, posvećena dobrobiti dece – brizi o deci bez roditeljskog staranja i jačanju snaga porodica i zajednica u brizi o svojoj deci i očuvanju njihove bezbednosti kao preventivnoj meri protiv napuštanja i zanemarivanja dece.
U Srbiji su prisutni od 2004. godine, kroz brigu o deci bez roditeljskog staranja u SOS Dečijem selu Kraljevo, Centre za podršku porodici u Nišu, Obrenovcu i Beogradu, Program podrške hraniteljskim porodicama, Program za podršku zapošljavanju mladih u Beogradu i Program pomoći izbeglicama u tranzitu kroz Srbiju.