Jednokratno
Mesečno
Godišnje
500 RSD 5.500 RSD 10.500 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

1.000 RSD 1.500 RSD 2.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

5.000 RSD 10.000 RSD 15.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 5000

Dalje
Single news banner image

Održali smo okrugli sto „Moje je pravo da učestvujem…“

U sklopu obeležavanja Svetskog dana prava deteta, u petak, 16.11.2018, organizovali smo okrugli sto pod nazivom „Moje je pravo da učestvujem…”, u okviru projekta „Alternativna briga i dečija prava u Srbiji”, koji sprovodimo u partnerstvu sa SOS Dečijim selima Hrvatska, uz finansijsku podršku Evropske unije.

Okrugli sto je okupio profesionalce iz sistema socijalne zaštite koji se bave decom i mladima bez roditeljskog staranja, nevladine organizacije i mlade koji su izašli ili su i dalje u sistemu alternativne brige. Cilj okruglog stola bila je razmena informacija o važnosti učešća deteta/mlade osobe u sopstvenom životu kroz participaciju u donošenju odluka koje su u nadležnostima institucija sistema.

U uvodnom delu prisutnima su se obratili: Nicolas Bizel, šef sekcije Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji, Žarko Stepanović, v.d. direktora Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom Republike Srbije, Vukota Vlahović, šef odseka za brigu o porodici u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Danijela Radojević, predstavnica Zaštitnika građana/Odeljenje za prava deteta, Vesna Mraković Jokanović, Nacionalna direktorka Fondacije SOS Dečija sela Srbvija i Ilijana Kladar – PR udruženja „Moj krug”.

Na događaju se diskutovalo o važnosti informisanja i poznavanja dečijih prava kako bi se omogućilo njihovo poštovanje i puna primena u bilo kom životnom aranžmanu koji je sistem obezbedio za dete, bilo da je u pitanju domski smeštaj ili hraniteljska porodica. Prisutnima su se obratili i mladi, koji su odrastali u alternativnom obliku brige, koje naša organizacija podržava kroz Centar „Jaki mladi“, kako bi preneli svoja razmišljanja i dali predloge za unapređenje dosadašnjeg načina rada.

Jedan od zaključaka je bio da treba raditi na podizanju kapaciteta stručnjaka koji rade u sistemu alternativne brige kako bi se osećali kompetentnije u svojoj profesionalnoj ulozi, čime se kvalitet života deteta koje živi u alternativnoj brizi automatski podiže na viši nivo. Isto tako je važno upoznavanje dece i mladih sa njihovim pravima, pre svega, ali i odgovornostima kao i omogućavanje sitemske podrške mladima koji napuštaju brigu da se kao nezavisne mlade osobe bolje integrišu u lokalnu zajednicu i ostvare svoje pune lične kapacitete.


Projekat „Alternativna briga i dečija prava u Srbiji” realizujemo u partnerstvu sa SOS Dečijim selima Hrvatska od decembra 2017. godine, uz podršku Evropske unije i Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom. Projekat traje do decembra 2019. godine, a cilj je da obuhvati 200 profesionalaca iz sistema socijalne zaštite i alternativne brige kroz različite aktivnosti usmerene na podizanje svesti o neophodnosti primene dečijih prava u svakodnevnom radu.