Potrebna nam je dobra priprema za samostalan život i podrška da razvijemo samopouzdanje, istrajnost, snagu i veštine za zapošljavanje i rešavanje drugih izazova koji nas čekaju posle izlaska iz alternativne brige – glavna je poruka mladih i preporuka nastalih kao produkt zajedničkog rada mladih iz ranjivih grupa, i predstavnika institucija koji svakodnevno brinu i rade sa njima, kroz trogodišnji regionalni Projekat “Jaki mladi – nove perspektive” koju je sprovela naša Fondacija SOS Dečija sela Srbija kroz svoj Centar “Jaki mladi”, i istoimenu Konferenciju održanu juče u Beogradu.
– Naš cilj je da skrenemo pažnju opšte i stručne javnosti na potrebe za uslugama koje podržavaju mlade iz ranjivih i teže zapošljivih grupa, jer socijalna isključenost i nezaposlenost imaju negativan uticaj na socijalni i emocionalni život mladih, negativno se odražavaju na njihov razvoj i doprinose međugeneracijskom prenošenju siromaštva. Na osnovu višedecenijskog iskustva naše Organizacije u brizi o mladima bez roditeljskog staranja, shvatili smo da je adekvatna i uvremenjena podrška ključna za osamostaljivanje i održiv život mladih i usmerili smo svoj radi u pravcu kreiranja i realizacije inovativnih programa koje, od drugih programa zapošljavanja, izdvaja upravo individualni pristup i psiho-socijalna i savetodavna podrška svakoj mladoj osobi. U proteklih 7 godina osnažili smo 700 mladih, a kroz naš Centar „Jaki mladi“ i istoimeni Projekat, od 2020. godine, pomogli smo zapošljavanje i osamostaljivanje 400 mladih u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, u saradnji sa partnerskim organizacijama „Uradimo zajedno“, ADRA i „Zvezda“ – istakla je Nevena Čalovska Hercog, predsednica Upravnog odbora Fondacije SOS Dečija sela Srbija, otvorivši ovaj skup.
Pomoćnica ministra za rad zapošljavanje i socijalna pitanja, Biljana Zekavica, rekla je da će izmene i dopune Zakona o socijalnoj zaštiti i drugih normativnih i strateških akata, koji regulišu podršku mladima u sistemu socijalne zaštite, doprineti da se unapredi rad na ovom polju, i istakla rad Centra “Jaki mladi” i Fondacije SOS Dečija sela Srbija kao primer dobre prakse u ovoj oblasti.
Ivana Antonijević, pomoćnica ministra turizma i omladine, navela je da su mladi koji su bili u sistemu alternativne brige deo opšte populacije mladih od 15 do 30 godina kojima se ovo ministarstvo bavi, a da su kao takvi društvena odgovornost svih nas. Vlada Republike Srbije u januaru ovde godine donela je novu Strategiju za mlade, a radi se i na izmeni Zakona za mlade.
– Za nas ne postoje drugi mladi, do jaki mladi. Cilj našeg ministarstva je da osnažimo politike, ali i dodatno razvijemo međusektorsku saradnju, pogotovo na nivou državnih institucija i organizacija civilnog društva jer mladi nisu samo naša budućnost, oni su i naša sadašnjost – navela je Antonijević.
Aleksandra Čamagić sekretarka za socijalnu zaštitu Beograda navela je da Grad Beograd vodi posvećenu socijalnu politiku i teži poboljšanju prava i usluga namenjenih mladima iz osetljivih grupa
– Centar „Jaki mladi“ i Fondacija SOS Dečija sela Srbija prepoznali su koliko je važno pružiti podrška u zapošljavanju mladima iz ranjivih grupa. Grad Beograd nastavlja da razvija takve prakse, a projekat BG praksa samo je jedan od vidova podrške mladima u sticanju prvih poslovnih iskustava – navela je Čamagić.
O svojim iskustvima i preporukama za unapređenje podrške mladima u procesu osamostaljivanja, govorili su i predstavnici mladih uključenih u podršku Centra „Jaki mladi“, profesionalci is sistema socijalne zaštite i predstavnici korporativnog sektora, koji je uključen kao partner u zapošljavanju i edukaciji mladih za svet rada. Jedna od ključnih poruka je neophodnost umrežavanje i međusobna saradnja svih aktera za uspešnu podršku mladima, kao važnim članovima našeg društva.
Naša Fondacija SOS Dečija sela Srbija će i dalje nastaviti da kroz svoj Centar „Jaki mladi“ pruža podršku mladima u riziku, kako bi doprinela njihovom osnaživanju i većoj vidljivosti u društvu.
Ovaj sajt koristi kolačiće kako bismo vam omogućili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pregledaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na naš sajt, kao i pomoći našem timu da razume koje delove sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.
Neophodni Kolačići
Neophodni kolačići ili strogo potrebni kolačići su kolačići koji se upotrebljavaju kako bi stranica mogla da funkcioniše i ne mogu biti isključeni. Možete podesiti Vaš internet pretraživač da Vas obavesti o korištenju ili da blokira ove kolačiće, ali u tom slučaju neki delovi internet stranice neće funkcionisati.
Marketinški kolačIći
Društvene mreže takođe mogu da postavljaju kolačiće na Vaš računar. To se događa na internet stranicama koje vam omogućavaju prijavu i registraciju putem naloga društvenih mreža, te ukoliko delite sadržaj internet stranice na društvenim mrežama. Konkretni uticaj na Vašu privatnost će se razlikovati od društvene mreže do društvene mreže i zavisi od podešavanja privatnosti koje ste izabrali na tim mrežama. Kako upravljati ovim kolačićima možete saznati na internet stranicama tih društvenih mreža.
Analitički kolačići
Analitički kolačići su mali delovi podataka, koji nam pružaju mogućnost prepoznavanja i pamćenja korisnika. Putem pretraživača postavljaju se na vaš računar, tablet ili mobilni uređaj. Omogućavaju pružanje personalizirane usluge na veb stranama, jer prate koje delove veb strane korisnici posećuju, takođe pomažu u merenju efektivnosti oglasa i pretraživanja. Na osnovu tih informacija je moguće unaprediti komunikaciju i proizvode.