“Nemam dovoljno vremena” – rečenica koju često čujemo i još češće je pomislimo. U vrtlogu svakodnevice, neretko se suočavamo sa osećajem da je vremena malo i da ga nemamo dovoljno za sve one stvari koje moramo ili želimo da uradimo. Uz svakodnevne obaveze, vreme postaje najskuplja kategorija. Manjak njega, uči nas tome koliko je ono dragoceno.
Roditeljstvo je jedan od životnih događaja koji nas najviše transformiše. Ono, takođe, menja i naš doživljaj vremena. Pre nego što dobijemo decu, vreme nam može delovati kao neiscrpan resurs. Setite se sebe u tinejdžerskom periodu – tada ste imali osećaj kad da je sve vreme ovog sveta vaše. Međutim, kada postanemo roditelji, svaki trenutak postaje dragocen i važan.
Svesni prolaznosti vremena i brzine kojom se sve menja, shvatamo koliko je bitno šta ćemo uraditi sa danima koji su nam dati. Pogotovo ako se to odnosi na vreme koje provedemo sa decom.
Istraživanja pokazuju da prosečan čovek provede oko 24 godine spavajući, što je skoro trećina prosečnog životnog veka. Dodatnih 14 godina odlazi na posao. Kada se sabere vreme provedeno u obavljanju svakodnevnih aktivnosti, poput jela, vremena u prevozu i obavljanju kućnih poslova, postaje jasno da je slobodno vreme retka i dragocena stvar.
Kako onda da, kao roditelji, najbolje iskoristimo ono malo slobodnog vremena koje imamo? Odgovor leži u kvalitetu, a ne kvantitetu. Kvalitetno provedeno vreme sa onima koje volimo ima neprocenjivu vrednost, kako za nas, tako i za našu decu. Deca brzo rastu i svaki trenutak koji provedemo sa njima je prilika da ojačamo veze koje traju čitav život.
U odnosu sa decom, važno je da budemo prisutni i da punu pažnju poklonimo onome što nam dete priča ili pokazuje. To će u praksi značiti da ostavimo sa strane mobilni telefon ili druge predmete koji nam mogu odvući pažnju.
Kvalitetno provedeno vreme ne zahteva novac ili spektakularne događaje – iako je ovo zamka u koju često kao roditelji upadnemo. U želji da svom detetu pružimo najbolje, često pribegnemo kupovini skupih poklona ili organizovanju velikih događaja. Ipak, ono što većina dece želi jeste da budemo tu – ovde i sada. Da se držimo za ruke, gledamo u oči ili smejemo se dok zajedno radimo neku njegovu omiljenu aktivnost.
U praksi često nije lako realizovati ovo. Psiholozi savetuju nekoliko tehnika koje vam mogu pomoći u planiranju kvalitetnog vremena sa decom:
- Napravite raspored: Odredite vreme u nedelji ili tačno doba dana koje je posvećeno samo porodici. To može biti večernje čitanje, igra ili gledanje filma vikendom. Važno je da se, što je više moguće, držite dogovora i ne odstupate od rasporeda.
- Budite usmereni samo na dete: Kada ste sa decom, isključite telefone i druge uređaje koji vam mogu odvlačiti pažnju. Fokusirajte se na trenutak i aktivnosti koje delite. Ovo treba da važi i za dete, ukoliko ono ima mobilni telefon.
- Slušajte svoju decu: Pitajte dete na koji način bi volelo da provedete zajedničko vreme i šta je to što bi volelo češće da radite? Neka vam dete kaže i kako vidi vaš odnos i šta je ono što mu nedostaje.
- Odvojite posebno vreme za svako dete: Ovo se odnosi na roditelje sa više dece. Važno je da sa svakim detetom provedemo neko vreme nasamo. Kod planiranja ovoga, takođe se rukovodite idejom da zajedničko vreme ne mora da bude često, ali je važno da bude kvalitetno ispunjeno.
- Probudite dete u sebi: Setite se šta ste voleli da radite kao dete. Predložite svom detetu da radite neku aktivnost iz vaše mladosti. Ovo može stvoriti dodatnu vezu i bolje razumevanje izmađu vas i vašeg deteta, a i probuditi dete u vama.
Prihvatite da na neke stvari u životu trenutno ili trajno ne možete da utičete. Možda ne možete smanjiti broj sati koje provedete na poslu ili u prevozu, a svakako ne možete učiniti ni da dan duže traje. Ipak, ispunjen dan i kvalitetno provedeno vreme sa decom učiniće da osećamo da smo za isto vreme postigli mnogo više.