Jednokratno
Mesečno
Godišnje
500 RSD 5.500 RSD 10.500 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

1.000 RSD 1.500 RSD 2.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

5.000 RSD 10.000 RSD 15.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 5000

Dalje
Single news banner image

JAKI MLADI, NOVE PERSPEKTIVE: RAZVOJ VEŠTINA I ŠANSA ZA ZAPOSLENJE

Novosadski list „Dnevnik” objavio je tekst o projektu „Jaki mladi, nove perspektive” koji naše kolege iz organizacija ADRA Srbija realizuju u Novom Sadu, a u okviru YEEP Srbija projekta. Tekst prenosimo u celosti.

Projekat „Jaki mladi, nove perspektive” nedavno je realizovan u Novom Sadu, u želji pružanja pomoći oko zaposlenja mladima u riziku, pogotovo onima koji dolaze iz institucija alternativne brige ili imaju kompleksne socio-ekonomske probleme.

Program je kreirala organizacija „Aflatoun International” u saradnji s Fondacijom „SOS Dečja sela Srbija”, a u Novom Sadu ga realizuje organizacija „ADRA Srbija”. Obuhvata dva ciklusa – radionice osnovnih životnih veština i radionice zapošljavanja. Prva grupa od 11 mladih završila je četvoromesečni program krajem decembra.

„Od februara planiramo novi ciklus i nadamo se da ćemo to ostvariti u odnosu na okolnosti, mada sve aktivnosti prilagođavamo uslovima,” otkriva mentorka-savetnica u organizaciji „ADRA Srbija” Vinka Žunić.

Kako dodaje, pozivaju sve mlade iz pomenute ciljne grupe, kao i ljude koji su u mogućnosti da ih upute, da se priključe njihovom programu, a to mogu učiniti putem imejl-adrese: vinka.zunic@adra.org.rs.

„Uglavnom su to korisnici usluga sistema socijalne zaštite i alternativne brige – mladi na hraniteljstvu, iz domova za nezbrinutu decu, porodica u riziku, mladi s psihološkim teškoćama u funkcionisanju i slični, tako da se uvek trudimo da im pružimo podršku i izađemo im u susret koliko god je to moguće. Radionice prilagođavamo njihovim potrebama i otvoreni smo za to da napravimo program koji im potpuno odgovara,” veli Žunićeva.

Kroz radionice mladi učestvuju u simulacijama razgovora za posao, izradi radne biografije i motivacionog pisma, uče na koji način da ostave dobar utisak na radnom mestu i koji su to postojeći izvori za traženje posla.

„U toku prvog ciklusa mladi su učili na koji način da unaprede veštine neophodne za snalaženje u savremenom svetu, poput asertivne komunikacije, veštine postavljanja ciljeva, kritičkog razmišljanja, rešavanja problema, upravljanja konfliktima, veština uspešnog samopredstavljanja, kako na razgovorima za posao, tako i u drugim situacijama,” objašnjava Vinka Žunić.

Po njenim rečima, u drugom ciklusu, odnosno u okviru radionica zapošljavanja, podsticaće ih da steknu bolji uvid u dostupno tržište rada i na razvoj veština za traženje posla i samozapošljavanje.

Osim formalnog dela, izuzetno je važno druženje, koje im pruža priliku za stvaranje mreže vršnjačke podrške jer im je često neophodna, kao i doživljaj pripadnosti grupi, i kvalitetan raspored vremena. Svima je pružena šansa za dalje, a četvoro polaznika prve grupe pronašlo je zaposlenje još tokom programa.

„Pošto planiram da budem preduzetnik, učešće u programu mi je pomoglo u mnogim sferama,” potvrdila je polaznica Elvira Ramić. Kako kaže, stekla je komunikacione veštine, naučila da napravi dobar tim, ostavi dobar utisak na klijente, bolje organizuje svoje vreme i postavljam dobre ciljeve, a potom ih i dostiže.

„Osim toga, znači mi i što sam uvidela da znanje koje sam stekla mogu preneti drugima i da imam moć da motivišem i da utičem na druge mlade ljude,” kaže Elvira.

Pozitivan odgovor, kako navodi Vinka Žunić, nije izostao ni među saradnicima koji su uputili mlade u program.

„Iznenađeni su pozitivnim promenama u njihovom ponašanju i ophođenju prema zaposlenima u institucijama u kojima su smešteni. Stvaranje mreže socijalne podrške je za njih izuzetno značajno. Dakle, samo im je potrebno da neko veruje u njih i da dobiju podršku za to što vole i žele. Tada i oni počnu da veruju u sebe,” zaključuje Vinka Žunić.

 

Autor teksta: B. Pavković

Fotografije: K. Bračer