Jednokratno
Mesečno
Godišnje
500 RSD 5.500 RSD 10.500 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

1.000 RSD 1.500 RSD 2.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

5.000 RSD 10.000 RSD 15.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 5000

Dalje
Single news banner image

„ISTERALI SMO IZ DVORIŠTA VODU, DA JOŠ ISTERAMO IZ SEBE TUGU“

Bane je devetogodišnji dečak. Živi u malom obrenovačkom naselju sa svojom porodicom : mamom, tatom, bratom, bakom i dekom. Ide u treći razred, odličan je đak. Dok razgovaramo, stičem utisak da je preda mnom starije dete, zrelije i ozbiljnije za godine koje nosi. Spremajući se za školu, usput sa mnom deli svoje đačke muke: „Ovaj ranac je nekada tako težak.. ali nema veze, važno je da sam najzad u svojoj kući i da mi je škola blizu, pa za čas dođem do nje“. Oko nas skakuće njegov mlađi brat, petogodišnjak koji bi da što pre bude tako veliki i snažan kao njegov bata, da i on dobije svoj ranac i da ga svuda sa sobom nosi.
Banetova porodica jedna je od onih koje su postradale u majskim poplavama. Nakon evakuacije, kao i mnogi ljudi širom Srbije sa područja zahvaćenim poplavama, mesecima su živeli u kolektivnim centrima. Banetov deka Mića, penzioner sa invaliditetom, priseća se puta koji je njegova porodica prevalila kako bi uspela da se vrati u svoj dom : „Voda je narasla četiri i po metara! Mesec-dva pred poplavu, i sin i ja zadužili smo se kako bismo opremili kuhinju i kupili još neke neophodne stvari..dugovi su i dalje tu, a stvari nema. Sada smo tu, ali ranije.. Najpre smo 21 dan bili smešteni u jednom hotelu i Batajnici. I dan danas sam zahvalan čoveku koji nas je pustio da za prvo vreme tu budemo, dok shvatimo šta nam se zapravo desilo. Snajka je tada bila trudna, ulazila je u sedmi mesec.. od sresa zbog poplave, kako su lekari rekli – izgubila je dete. Još uvek ima posledice zbog toga, bolesna je.. Skoro svaki dan provodi u bolnici. Zakazali su joj operaciju, ali se ona jako boji. Treba joj da je neko ohrabri, da popriča sa nekim. Lakše bude kad čovek istera tugu. A drugo – kako bude, kako moramo, kao i svi.“

2

Na pitanje kako sada provode dane, nastavlja : „Važno je da smo se vratili ; ipak, brinem za decu, čim padne kiša, apetit im nestane, prestravljeni su i odmah promene ponašanje, uzmenirena su i dalje. Znate, ovo nama nije prva poplava koju smo preživeli. Osamdeset prve, voda je bila jedan metar. Ja sam preživeo dva infarkta i moždani udar, i izguraću i ovo, ali deca.. Sin jedino radi, privremeno. Snajka.. treba im podrška.“
Razgovor prekida žagor dece u dvorištu. Bane i njegov brat uživaju u sunčanom popodnevu, jednom od retkih u ovo doba godine. Primećujem kako sunce sa lakoćom nameće osmeh na samo trenutak ranije preozbiljan Banetov izraz lica.

4

Vraćamo se u sobu. „Znate, ovo što čujem od vas, mnogo će nam značiti. I ova drva što ste nam udelili..mnogo, mnogo vam hvala! I taj vaš kutak za decu, i to za nas, odrasle. Do sada nikada nismo imali nekoga ko se bavi nama, roditeljima. Ide zimski raspust, dobro je i da deca mogu ponekad da vam svrate. Dobro je da postoji neko kome možemo da se obratimo i mi, odrasli, i da znamo da ste tu kada zatreba, a treba. Ipak je ovo ostavilo velike posledice po sve nas.“
Duboki uzdah deka Miće prekida ponovni smeh unuka, i on za tili čas – jer oni su njegovo sunce, vraća volju i obnavlja želju za borbom, za obnavljanje sopstvenog života.

5