Društveni i ekonomski izazovi s kojima se suočavaju mladi, a posebno mladi u riziku postaju sve kompleksniji. Mnogi od njih se bore sa siromaštvom, društvenom isključenošću, nedostatkom prilika za napredak. Bez podrške, ti mladi su često prepušteni sami sebi, bez šanse da se integrišu u društvo i ostvare svoje pune potencijale.
Kako bismo osigurali sistemski pristup rešavanju izazova sa kojima se suočavaju svi mladi koji su se našli u situaciji smanjenih prilika naša organizacija je kroz projekat „Jaki mladi – nove perspektive“, koji finansira nemačko Federalno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj, a u partnerstvu sa Nacionalnom asocijacijom praktičara/ki omladinskog rada – NAPOR oformila Koaliciju za unapređenje položaja mladih u riziku čija je druga sednica održana 7. oktobra u Beogradu. Na sednici su prisustvovali ključni akteri iz državnog i civilnog sektora, kao i sami mladi. Sednica je bila posvećena predstavljanju programa Garancija za mlade i predlaganju konkretnih mera koje ovaj program treba da obuhvati kako bi se unapredio položaj mladih u riziku.
Drugu sednicu Koalicije otvorili su izvršna direktorka NAPOR-a Jelena Stojanović i Leopold Rolinger, menadžer Centra „Jaki mladi“, programa Fondacije SOS Dečija sela Srbija. On je istakao: “Koalicija za unapređenje položaja mladih u riziku je platforma koja za cilj ima da identifikuje javne politike koje je potrebno promeniti ili doneti kako bi se unapredio položaj mladih u riziku, a zatim i da kroz zagovaranje svojih članova omogući da se donesu i sprovedu nove politike koje će poboljšati položaj i šanse mladih u riziku. Učešće predstavnika relevantnih ministarstava i institucija, međunarodnih organizacija, udruženja građana, i posebno predstavnika mladih iz cele Srbije, doprineće svrsishodnom definisanju potreba mladih u riziku kao i usvajanju javnih politika koje će biti odgovor zajednice na ove potrebe”.
Značaj ovakvih platformi ogleda se u zajedničkom angažovanju različitih sektora koji svojim delovanjem mogu doprineti stvaranju održivih rešenja za mlade. Na ovoj sednici, kao jedan od alata za postizanje tog cilja, predstavljen je program Garancija za mlade, o kome je detaljnije govorila Milana Sekulić, predstavnica Ministarstva za rad, zapošljavanja, boračka i socijalna pitanja. Program predstavlja političku obavezu Vlade da obezbedi svim mladim ljudima (do 30 godina) kvalitetnu ponudu za zapošljavanje, nastavak obrazovanja, praksu ili obuku. Nijedna mlada osoba ne bi trebalo da se nađe u situaciji da nakon završenog školovanja nema opcije za dalje napredovanje – bilo da se radi o pronalaženju prvog posla, stažiranju ili dodatnom školovanju. Cilj programa Garancija za mlade je da obezbedi da prelazni period između završetka škole i prvog posla budu što lakši i što kraći, ali i da istovremeno podrži integraciju tržišta rada i osigura da nijedna mlada osoba nije izostavljena. Garancije funkcionišu tako što država ima obavezu da uspostavi šemu koja podrazumeva saradnju različitih aktera: od poslodavaca i predstavnika biznis sektora, preko nacionalnih službi za zapošljavanje, do omladinskih organizacija civilnog društva.
Kako bi se mladi u riziku informisali o Garancijama i pristupili ovom programu, jedan od ključnih aktera su omladinski radnici i radnice. Oni čine most između mladih i šire zajednice i institucija, pružaju im kontinuiranu podršku i stvaraju bezbedno okruženje za njihov lični i profesionalni razvoj. Dajna Marinković, omladinska radnica sa dugogodišnjim iskustvom u oblasti dosezanja mladih koji nisu u obrazovnom sistemu, nisu zaposleni, niti u programu obuke (NEET) predstavila je upravo model za njihovo dosezanje koji će biti testiran u okviru Garancija u narednom periodu.
Ministarstvo turizma i omladine, takođe je uključeno u implementaciju programa, baš u prethodno pomenutoj oblasti. Predstavnik ministarstva Aleksandar Radovanović rekao je: “Osnovna uloga Ministarstva turizma i omladine u okviru programa Garancija odnosi se na fazu dosezanja mladih u riziku, što je jedna od ključnih aktivnosti za uspeh programa. Dosezanje ćemo raditi preko organizacija civilnog društva i Kancelarija za mlade, a tome će prethoditi i unapređenje kapaciteta svih onih koji će u tom procesu učestvovati”.
Nakon predstavljanja programa, članovi/ce Koalicije razgovarali su u grupama o tome koje bi bile dodatne mere za dosezanje mladih u riziku u okviru Garancija. Sa obzirom na to da Koaliciju čini preko 50 predstavnika/ca institucija, organizacija i mladih, razgovarali su i o svojim planovima i programima na lokalnom i nacionalnom nivou, te o mogućnostima za saradnju i umrežavanje u cilju u napređenja položaja mladih. Naredna sednica očekuje se u februaru.
Projekat „Jaki mladi – nove perspektive“ pored Fondacije SOS Dečija sela sprovode i partnerska udruženja građana: Somborski edukativni centar, udruženje Uradimo zajedno (Kragujevac), Kruševački edukativni centar, Forum civilne akcije (FORCA Požega) i Asocijacija za održivi razvoj zajednica (TOC Zaječar).
Izveštaj sa prethodne sednice Koalicije možete pronaći OVDE.