Jednokratno
Mesečno
Godišnje
500 RSD 5.500 RSD 10.500 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

1.000 RSD 1.500 RSD 2.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 300

5.000 RSD 10.000 RSD 15.000 RSD Unesite sumu

Suma mora biti veća ili jednaka 5000

Dalje
Single news banner image

Doprinos Evropskoj komisiji za izradu Godišnjeg izveštaja za Srbiju za 2024.

Kako bismo doprineli unapređivanju prava deteta u Srbiji, zajedno sa Mrežom organizacija za decu Srbije uputili smo relevantne nalaze i preporuke Evropskoj komisiji, koja je iste integrisala i objavila u svom najnovijem Izveštaju o napretku Srbije za 2024. godinu.

Izveštaj Evropske komisije potvrđuje izostanak daljeg napretka na strateškom i zakonodavnom nivou u oblasti prava deteta. Jedan od izazova koji je naglašen jeste nedostatak Strateškog plana za decu, s obzirom na to da je poslednji Nacionalni plan akcije za decu važio do 2015. godine. Takođe, Srbija još uvek nije ratifikovala Treći fakultativni protokol uz Konvenciju o pravima deteta, koji omogućava deci da podnesu žalbe direktno Komitetu za prava deteta UN, ukoliko smatraju da su njihova prava povređena.

Pored toga, u izveštaju se navodi  i da je Strategija za zaštitu dece od nasilja istekla 2023. godine, bez adekvatne evaluacije njenog sprovođenja. Nakon velike tragedije u školama u maju 2023. godine, Srbija je usvojila Pravilnik o reagovanju obrazovnih ustanova na vršnjačko nasilje, ali izveštaj ukazuje na potrebu unapređenja sektorskih protokola za zaštitu dece, nakon usvajanja Opšteg protokola za zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja.

Izveštaj dalje ističe da je Savet za prava deteta, kao jedino vladino savetodavno telo u oblasti prava deteta, bilo neaktivno od 2023. godine i naglašava potrebu da država obezbedi neophodne resurse za njegovo funkcionisanje.

Evropska komisija primećuje da 2023. godine nije bilo napretka povodom usvajanja relevantnih zakonskih izmena i dopuna, uključujući i Porodični zakon kojim bi trebalo izričito zabraniti telesno kažnjavanje dece u porodici, kao i dečje brakove. Takođe, sugeriše da novi Zakon o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnika u krivičnom postupku treba da bude usklađen sa pravnim tekovinama EU i međunarodnim standardima. Srbija takođe treba da odgovori na preporuke Lanzarote komiteta u vezi sa Konvencijom Saveta Evrope o zaštiti dece od seksualnog iskorišćanjavanja i zlostavljanja (Lanzarote konvencija).

Izveštaj poziva i na poboljšanje obuhvata i adekvatnosti socijalnih davanja za osobe ispod praga siromaštva, uključujući novčanu socijalnu pomoć i dečije dodatke. Takođe, istaknuta je potreba za statističkim podacima o ranjivim grupama, raščlanjenim prema starosti i polu, uključujući romsku decu i decu sa invaliditetom.

Takođe, romski učenici i dalje se suočavaju sa visokom stopom napuštanja škole, posebno romske devojčice, što ukazuje na sistemske probleme u obrazovnom sistemu.

Izveštaj takođe naglašava izazovno okruženje za OCD u Srbiji, uključujući probleme sa nedovoljnom transparentnošću javnog finansiranja i ograničenim mogućnostima za učešće OCD u kreiranju politika.

Pored naše organizacije, doprinos izveštaju Evropske komisije dale su i druge organizacije članice Mreže organizacija za decu Srbije: Grupa za decu i mlade „Indigo“, Zapadnobalkanski institut WEBIN – TUTORING PROGRAM, “NEXUS-Vranje”, Udruženje stručnjaka za podršku deci i porodici „FICE Srbija“, Udruženje za pomoć deci sa posebnim potrebama “Naši snovi”, “KOKORO”- Bor, Centar za nestalu i zlostavljanu decu – CNZD, PIN – Mreža psihosocijalnih inovacija, Prijatelji dece Srbije, Centar za prava deteta, Centar za integraciju mladih, Udruženje građana“Roditelj” Sremska Mitrovica i Centar za podršku SVEDA – CPS.