Svako dete ima pravo da raste i razvija se u bezbednom i sigurnom okruženju uz roditelje ili posvećene staratelje. Ova potreba je još jača kada se deca suočavaju sa ogromnim strahom i neizvesnošću. Upravo u ovakvoj situaciji je 7.5 miliona dece u Ukrajini, čije je detinjstvo prekinuto. Deca su u riziku da rastu bez neophodne brige, a roditelji moraju doneti teške odluke. Porodice se razdvajaju, što i decu i odrasle čini dodatno ranjivim. U Ukrajini živi više od 160.000 dece koja rastu van svojih porodica, sa srodnicima, u hraniteljstvu ili nekom drugom obliku alternativnog smeštaja.
SOS Dečija sela, humanitarna su organizacija, osnovana sa ciljem da pruže podršku deci koja su sve izgubila tokom Drugog svetskog rata. Iskustvo u radu u 136 zemalja i teritorija, u protekle 73 godine, pokazalo je koliko je važno da deca odrastaju u porodičnom okruženju i bezbedna, kako bi izrasli u zdrave i srećne ljude i uvažene članove društva.
Trenutna situacija u Ukrajini ugrožava elementarna ljudska i prava dece. Stoga je prvi i osnovni zadatak svih, da pomognu deci u ratom zahvaćenim područjima, obezbeđujući hitne mere za njihovu zaštitu i zbrinjavanje. Ovo se odnosi na svu decu Ukrajine, uključujući i decu koja se nalaze u hraniteljstvu ili su uključena u programe koje su, sa velikim uspehom sprovodile naše kolege iz SOS Dečija sela Ukrajina.
Internacionalna organizacija SOS Dečijih sela apeluje na sve odgovorne strane, da u skladu sa međunarodnim humanitarnim pravom zaštite civile i da primenjuju sve moguće mere kako bi se zaštitila deca izložena oružanim sukobima. Tražimo od svih uključenih u rat u Ukrajini da odmah prekinu sa neprijateljstvima i pronađu rešenje konflikta. Moraju biti preduzete hitne mere za zaštitu dece i porodica, uključujući decu u alternativnoj brizi, kao i izbeglice na granicama i u susednim zemljama.
Kao humanitarna i nepolitička organizacija i SOS Dečija sela Srbija posvećena su dobrobiti dece i porodica. Principijelno smo protiv svakog rata, ugrožavanja međunarodnog prava, a posebno ugrožavanja prava dece i ljudskih prava. I u ovim teškim vremenima, nastavićemo sa svojom humanom misijom, držeći se osnovnih ljudskih vrednosti, i pružajući podršku svoj deci sveta u skladu sa svojim mogućnostima.
Pažljivo pratimo situaciju u Ukrajini i u stalnoj smo komunikaciji sa Međunarodnom organizacijom SOS Dečija sela, od koje smo dobili informaciju da su sve hraniteljske porodice koje podržava SOS Dečija sela Ukrajina i porodice zaposlenih, evakuisane u druge delove zemlje ili inostranstvo. Obustavljene su sve aktivnosti i programi, uključujući i humanitarne Programe hitne pomoći, koji su, od 2003. godine, aktivno pomagali najugroženije porodice i decu sa obe strane linije razdvajanja u konfliktnim zonama regiona Luganjsk u istočnoj Ukrajini.
Pomoć deci, mladima i porodicama koje podržava SOS Dečija sela Ukrajina i drugim izbeglicama, do sada su pružile kolege iz SOS Dečija sela Poljska, Slovačka, Češka, Mađarska, Rumunija, Bugarska, Rusija, kao i neke baltičke zemlje. Porodice su smeštene u Dečija sela, pruža se urgentan pomoć, psihološka podrška, smeštaj u prihvatilišta. Zaposleni su takođe evakuisani, sa svojim porodicama. Internacionalna organizacija odmah je animirala građane, saradnike i donatore, i do sada je prikupljen značajan iznos novca namenjen za pomoć deci Ukrajine.
SOS Dečija sela Srbija su kontaktirala Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije, želeći da se informišemo o podršci koju bismo eventualno mogli da pružimo. Od kolega, sa kojim smo uspešno sarađivali u petogodišnjem Programu pomoći za decu i porodice izbeglice i migrante u tranzitu kroz Srbiju, dobili smo informaciju da podrška nije potrebna, te da država može da obezbedi sve što bude potrebno.