Pravo na detinjstvo, na život bez diskriminacije, pravo na obrazovanje, na participaciju, na odrastanje sa svojom porodicom, sa braćom i sestrama, neka su od osnovnih prava na kojima počiva i naš rad tokom prethodnih 17 godina.
20. novembar je dan kada ceo svet slavi decu. Prvi put ustanovlјen 1954. godine, ovaj dan se obeležava sa cilјem da se istakne važnost i pojača svest o važnosti dobrobiti dece u celom svetu. Upravo na ovaj dan 1959. godine, Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je i Dekleraciju o pravima deteta, dok je trideset godina kasnije, 1989. godine usvojena Konvencija o pravima deteta. Stoga je 20. novembar u celom svetu izuzetno važan dan.
SOS Dečija sela Srbija, od svog osnivanja 2004. godine brinu o najbolјem interesu svakog deteta, a posebno dece i mladih bez roditelјskog staranja. U našem Dečijem selu Kralјevo u proteklih 17 godina dom pun lјubavi našlo je 170 dečaka i devojčica iz cele Srbije. Brigu o mladima sprovodimo kroz sve naše programe i projekta, a 2016. godine pokrenuli smo i Centar „Jaki mladi“ usmeren upravo na mlade uzrasta od 16 do 30 godina koji su odrasli u sistemu alternativnog staranja i imaju status deteta bez roditelјskog staranja.
Snažno se zalažemo za pravo deteta da odrasta u brižnom okruženju koje promoviše njegov, odnosno njen puni potencijal. Deca sa neadekvatnim roditelјskim staranjem ili bez roditelјskog staranja su posebno izložena opasnosti da im takvo okruženje bude uskraćeno. A evo i kako 🙂
Osnovno pravo deteta da pravo ostane i odrasta u svojoj biološkoj porodici predstavlja osnov za rad naših Centara za podršku porodici u kojima sprovodimo preventivne aktivnosti, trudeći se da sprečimo izdvajanje dece iz porodice, odnosno da porodice sačuvamo na okupu.
Ipak, često se dešava da porodice ne uspevaju da odgovore izazovima koje nosi život, pa deca ostaju bez roditelјskog staranja. Deca i mladi koji se spletom životnih okolnosti nađu u ovoj situaciji dom pun ljubavi pronalaze u našem SOS Dečijem selu Kraljevo u kome je fokus na pravima deteta baza od koje kreće naš celokupni rad.
Pravo dece da odrastaju sa svojom braćom i sestrama, pravo na život bez diskriminacije, bilo koje vrste, bez obzira na rasu, pol, boju, jezik, religiju, nacionalno, etničko ili socijalno poreklo, kao i neotuđivo pravo na život, opstanak i razvoj deteta, osiguravamo kroz adekvatnu brigu obučenih hranitelјica, podršku stručnog i administrativnog tima, porodičnih asistenata, edukatora iz Zajednice mladih. Trudimo se da svakom detetu koje je smešteno u Dečije selo Kraljevo osiguramo maksimalnu podršku, sa cilјem da postane nezavisno, završi školovanje, pronađe posao, održi kontakte sa srodnicima i drugim bitnim osobama, da osnuje svoju porodicu i nastavi život onako kako je u njegovom najbolјem interesu.
Dečije selo Kraljevo poseban fokus stavlјa na zaštitu dece od svih oblika fizičkog ili mentalnog nasilјa, maltretiranja ili eksploatacije. Svako dete, hranitelјica, zaposleni, volonteri i druge osobe koje dolaze u kontakt sa decom, moraju biti upoznati sa osnovama našeg pravilnika o zaštiti dece i činiti sve da se deca u svakom trenutku osećaju sigurno i poštovano.
Pravo na participaciju realizujemo kroz redovne radionice i sastanke na kojima deca i mladi jasno iznose svoja mišljenja i stavove o svim temama koje se tiču njihovog života. Jednom mesečno sastaje se naš „Dečiji parlament“ odakle ponikne veliki broj konstruktivnih dečijih predloga, pa stoga predstavlja važan segment za unapređenje našeg rada i postavljanje novih ciljeva.
Republika Srbija kao jedna od potpisnica Konvencije UN o pravima deteta, trudi se da spreči otmicu, prodaju ili trgovinu decom u bilo kom cilјu i u bilo kom obliku. Mi se trudimo da sa decom i mladima uključenim u sve naše programe aktivno radimo na osvešćivanju po ovom pitanju i neprekidno ih podsećamo na rizike i načine na koje mogu doći u opasnost od trgovine lјudima. Zahvaljujući konktinuiranom radu na ovu temu oni danas znaju kome se mogu obratiti za pomoć u slučaju da dođu u ovakvu situaciju.
Omilјeno dečije pravo je pravo na odmor i slobodno vreme, na igru i rekreaciju i slobodno učešće u kulturnom životu i umetnosti. Mi ga spovodimo kroz niz aktivnosti u Dečijem selu i Centrima za podršku porodici, ili ih deca koriste u okviru lokalne zajednice. Ponosni smo na hor Dečijeg sela Kraljevo – „Zvezdice“ i kao i folklornu grupu „Devet Jugovića“, koji su dugi niz godina bili značajan resurs za bolјu socijalizaciju dece i podsticaj za razvoj umetničkih talenata. Na žalost, pandemija virusa COVID-19 privremeno je zaustavila njihov rad, a mi se nadamo da će uskoro i ova aktivnost biti ponovo pokrenuta.
Pored hora i folklora, deca i mladi su, prema svom nahođenju, uklјučeni i u druge aktivnosti, pa tako u našoj brizi postoje deca koja pohađaju grnčarske radionice, škole plesa, crtanja, idu na fudbal, odbojku, karate, gimnastiku…
Sve navedeno govori da je poznavanje i poštovanje dečijih prava prva i osnovna aktivnost koju moraju da upoznaju svi oni koji imaju bilo kakav kontakt sa decom, od roditelja, preko članova uže i šire porodice, vaspitača, učitelja, nastavnika, pa sve do relevantnih organizacija i institucija koje vode brigu o deci i mladima. Uz poštovanje i sprovođenje dečijih prava deca rastu u srećnije, zadovoljnije, samostalnije i za život spremnije ljude, a mi obezbeđujemo da generacije koje dolaze imaju još bolju svest o ovim važnim pitanjima.