Ovaj sajt koristi kolačiće kako bismo vam omogućili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pregledaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na naš sajt, kao i pomoći našem timu da razume koje delove sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.
Problemi u ponašanju kod dece posledica negativnih životnih iskustava
Deca sa problemima u ponašanju i u sukobu sa zakonom spadaju u grupu koja su najviše izložena stigmatizaciji u društvu. Brojna istraživanja potvrđuju da su problemi u ponašanju kod dece najčešće posledica negativnih životnih iskustava kojima su deca bila izložena od ranog detinjstva, koji su otežavali zdrav razvoj deteta i kojima se, najčešće, niko nije bavio.
U adolescenciji uticaj ovih negativnih faktora se često manifestuje kroz neprilagođeno društveno ponašanje. Ipak, adolescencija je druga prilika tokom koje se negativna životna iskustva mogu prevazići uz podršku.
Svaka osoba, čak i kada toga nije svesna i bez obzira na problem sa kojim se suočava, ima potencijal koji je neophodno prepoznati i kroz podršku ga staviti u funkciju njenog dalјeg razvoja.
Dnevni boravak za decu i mlade sa problemima u ponašanju
U 2022. godini započeli smo sa pružanjem licencirane usluge „Dnevnog boravka za decu i mlade sa problemima u ponašanju“ u Kraljevu, u jednom od objekata u SOS Dečijem selu u Kraljevu. Ova usluga predstavlja veliki korak u kontekstu razvoja socijalno-zaštitne funkcije na nivou lokalne samouprave grada Kraljeva.
Individualni i grupni rad sa decom i mladima, savetodavni rad sa roditeljima, kao i sprovođenje aktivnosti u zajednici ključne su aktivnosti ove usluge.
Kroz osmišljene programe, deca i mladi koriguju izazovno i ispoljavaju društveno prihvatljivo ponašanje. Dodatno, oni zadovoljavaju svoje razvojne potrebe, stiču i unapređuju životne veštine, jačaju ličnu i društvenu odgovornost i usvajaju pozitivan sistem vrednosti.
Klub za mlade
U maju 2023. godine okviru Dnevnog boravka je pokrenut je i Klub za mlade.
Preventivni rad u okviru Kluba omogućava ranu identifikaciju neprilagođenih ponašanja i blagovremeno reagovanje kako bi se sprečio razvoj antisocijalnih oblika ponašanja. Kroz radioničarski pristup, radi se sa učenicima osnovnih škola – decom i mladima koji su u riziku od razvoja destruktivnog ponašanja.
Roditelјi učenika sa izazovnim ponašanjem su uključeni u radionice prilagođene za njih, kako bismo zajedničkim snagama uticali na resocijalizaciju i pozitivne obrasce ponašanja dece i mladih. Za uspešnu realizaciju klupskih aktivnosti nephodna je dobra saradnja sa školskim i drugim sistemima u zajednici.